Ergenlik dönemindeki öğrencilerin internet bağımlılığı ve sosyal kaygı özellikleri arasındaki ilişkinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Internet addiction and social anxiety of adolescent students examination of the relationship between properties in terms of some variables
  1. Tez No: 669913
  2. Yazar: HANDE TECİMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU SOMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ergenlik dönemindeki öğrencilerin internet bağımlılığı ve sosyal kaygı özellikleri arasındaki ilişkinin bazı değişkenler açısından incelenmesi adlı çalışma Niğde ilinde yaşayan 397 ergen üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmadaki veriler kişilerin sosyo-demografik özelliklerinin, akademik başarılarına ilişkin yılsonu başarı ortalamalarına dair soru ile internet bağımlılığı ve sosyal kaygı düzeylerinin tespit edildiği ölçeklerle araştırılmıştır. Araştırmada ergenlerin sosyal kaygı düzeylerini tespit etmek amacıyla Aydın ve Sütcü (2007) tarafından geçerliliği güvenirliği gerçekleştirilen, ergenler için sosyal kaygı ölçeği kullanılmıştır. Ölçek 22 madde ve 3 alt boyuttan oluşan 5'li likert tipinde ölçektir. Ergenlerin internet bağımlılığını tespit etmek için Günüç ve Kayri (2010) tarafından geçerliği ve güvenirliği gerçekleştirilen, 5'li likert tipinde 4 alt boyut ve 35 sorudan oluşan ölçek kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ergenlerin internet bağımlılıkları ile sosyal kaygı düzeyleri arasındaki ilişki korelasyon analizi yapılarak internet bağımlılığı yoksunluk alt boyutu ile genel sosyal kaygı arasında pozitif yönlü ve düşük düzeyli ilişki olduğu tespit edilmiştir. Genel internet bağımlılığının ise sosyal kaygı ölçeği Yeni Sosyal Durumlarda Korku ve Huzursuzluk Duyma (Y-SHKD) alt boyutu ile pozitif yönlü ve düşük düzeyli ilişkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Internet addiction and social anxiety of adolescent students examination of the relationship between properties in terms of some variables was conducted with 397 individuals living in Niğde. The data in the study were investigated with the questions about the socio-demographic characteristics of the individuals, their academic achievement averages at the end of the year, and the scales that determine their internet addiction and social enrollment levels. In the study, in order to determine the social anxiety levels of adolescents, the social anxiety scale within adolescents, whose validity and reliability was verified by Aydın and Sütcü (2007), was used. The scale is a 5-point Likert type scale consisting of 22 items and 3 sub-dimensions. Adolescents' Internet addiction is a scale consisting of 4 sub-dimensions and 35 questions in 5-point likert type, which was added to the literature in the study conducted by Günüç and Kayri (2010). As a result of the research, as a result of the correlation analysis between the Internet addiction and social anxiety levels of adolescents, it was found that there was only a positive and low-level relationship between the Internet addiction deprivation sub-dimension and general social anxiety. On the other hand, general internet addiction was found to be positively and at a low level with the sub-dimension of social anxiety scale Feeling Fear and Anxiety in New Social Situations (S-SHKD).