Sharing tourism economy: Antecedents and consequences of peer-to-peer accommodation participation in an emerging economy
Turizm paylaşım ekonomisi: Gelişen bir ekonomide kısa süreli konaklama kiralaması yapan eş katılımcıların motivasyonlarının öncülleri ve ardılları
  1. Tez No: 669941
  2. Yazar: ADEM YAVUZ KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Konaklama sektörü rekabeti artmaktadır. Gezginlerin tatillerinde sürekli anımsanan gezi anıları arayışı, onları geleneksel konaklama temsilcileri olan oteller ile kısa süreli tatil amaçlı konaklama kiralama seçenekleri (örnek, Airbnb) arasındaki zorlu karar verme seçenekleriyle yüz yüze bırakıyor. Böylece nelerin gezginleri konaklama seçiminde eyleme yönlendirdiğini belirleme zorluğu ortaya çıkmakta. Bu akademik çalışma sözü geçen zorluğa yanıt bulmak amaçlı, gelişen bir ekonomideki çeşitli konaklama seçeneklerine katılıma yönlendiren eylemlerin öncüllerini ve ardıllarını incelemek için bir araştırma deseni geliştirdi. Bu araştırma amacı, karar verme özellik ve yararlarını on üç tane sav ileri sürüp, sebep-sonuç zinciri kurarak inceleyen karşılaştırmalı nicel analizi tasarımı sundu. Böylece tarama yaklaşımıyla anket dağıtıldı. Kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik deseni ölçümüyle on üç adet savın beş tanesi desteklendi. Eğlence ve ev sahibine güven öncüllerinin yanında ekonomik yarar öncülünün en belirleyici olduğu belirlendi. Sonuçlar gösteriyor ki seyahat ve konaklama sektörü rekabeti, gezginlerin kara verme süreçleri gibi sürekli değişmekte. Ayrıca geleneksel konaklama temsilcisi otellerin, gezginlerin karar verme süreçlerini sürekli yakından izlemeye almalarının önemini göstermekte. Çünkü yeni açılan rakip bir işletme modeli müşterileri kendilerine çekebilirler. Bu akademik çalışma gezginlerin alternatif konaklama seçeneklerine katılmalarının öncül ve ardıllarını inceleyip anlaşılmasını, tüm paydaş temsilcilere yarar sağlamayı amaçlayan kapsamlı bir araştırma tasarımı sundu.
Özet (Çeviri)
The Accommodation sector is at stake. In pursuit of lasting memories for their vacation, travelers need to overcome many decision journeys, such as the accommodation decision between the traditional hospitality suppliers(e.g., hotels) and alternative peer-to-peer accommodation enterprises(e.g., Airbnb). The Challenge is to identify key motivations and attributes impact on travelers' accommodation choice. In response to the challenge, the present study developed a research model to investigate the antecedents and consequences of alternative accommodation participation within the travel and hospitality industry in an emerging economy. The research objective proposed a means-end model to follow the attributes and benefits via thirteen hypotheses derived from previous quantitative studies for cross-comparison. The survey design approach instrument of questionnaires circulated. Partial least squares structural equation model test resulted in 5 out of 13 hypotheses were supported. The economic benefits concept found to be the most significant antecedent, followed by entertainment and trust in hosts. The results show that the travel and hospitality industry competition is ever evolving as travelers' behavioral decisions. Traditional hospitality hotels need to continually seek to understand travelers' decision journeys as any moment any new entry competitor might lure away their customers. The study proposed a comprehensive research model to enhance the comprehension of the antecedents and consequences of travelers' alternative accommodation participation decisions with valuable insights for all stakeholders.