Sosyal medya vaizleri (Twitter örneği)
Social media preachers (Twitter example)
  1. Tez No: 669940
  2. Yazar: ESMA AKÇAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle medya ortaya çıkmış ve ardından telekomünikasyonda yaşanan hızlı dönüşüm ile tüketici rolünden sıyrılan kullanıcıların içerik üretmesine olanak tanıyan sosyal medya teşekkül etmiştir. Hayatın bir parçası haline gelen yeni medya araçları ile birçok olgu ve olay, medya ve sosyal medyaya nesne edilmiştir. Din kurumu da bunlardan biri olmuştur. Bu çalışmada medya aracılığı ile dini görüşlerini açıklayan medya vaizlerinden Nureddin Yıldız, Ahmed Mahmud Ünlü ve Mustafa İslamoğlu'nun resmi Twitter hesapları içerik analizine tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The media emerged as the technology improved, and rapid changes in telecommunication enabled users to not only consume but create content, thus the social media was formed. Many phenomena and events have been objectified on the social media as the tools of the media become a part of the daily life. In this study, the official Twitter accounts of Nureddin Yıldız, Ahmed Mahmud Ünlü and Mustafa İslamoğlu, who express their religious views through the social media, were subjected to content analysis.