Seyahat acentelerinin ve kruvaziyer gemi şirketlerinin liman seçiminde tercihlerini etkileyen faktörler: İzmir Limanı örneği
Factors affecting the choices of travel agencies and cruise ship companies in port selection: Case of İzmir Port
  1. Tez No: 669943
  2. Yazar: TUĞÇE HEPKAPAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTUĞ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde kruvaziyer turizmin önemi giderek artarken İzmir Limanı'na gelen kruvaziyer gemilerin sayısı 2003-2012 yıllarında artış göstermiş fakat 2012 yılından bu yana gemilerin gelişlerinde ciddi bir düşüş yaşanmıştır. Bu çalışmanın amacı, gemi sayılarında yaşanan bu düşüşün sebebini araştırmak, daha önce İzmir Limanı'na kruvaziyer gemi getiren firmalara ve bu gemilerin operasyonlarını yürütmüş olan acentalara yarı yapılandırılmış sorular kullanılarak rotalarından İzmir'i neden çıkardıklarını öğrenmek ve elde edilen sonuçlara göre İzmir'de kruvaziyer turizmi tekrar canlandırmak için çeşitli önerilerde bulunmaktır. Uygulamada nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi tercih edilmiş ve amaçlı örneklem kullanılmıştır. Bu kapsamda elde edilen veriler ile anlaşılır, güvenilirliği ve geçerliliği yüksek bir çalışma ortaya koymak amaçlanmaktadır. Analiz sonuçlarına göre, İzmir Limanı'nın diğer limanlara kıyasla tercih edilmeme sebepleri olarak“limanın fiziki durumu, limanın boyutu, liman ücretinin yüksek olması ve yeterli yatırımın yapılmaması”bulgularına ulaşılmıştır. Bu sebeplere istinaden katılımcıların öne çıkan önerileriyle“limanın renövasyonu, tanıtım, altyapının geliştirilmesi, tarihi değerlerin öne çıkarılması”bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
While the importance of cruise tourism is increasing day by day, the number of cruise ships arriving in İzmir Port has increased in 2003-2012, but there has been a serious decrease in the arrival of ships since 2012. The purpose of this study is to investigate the reason for this decrease in the number of ships, to learn why they have removed Izmir from their routes by using structured questions to companies that have already brought cruise ships to İzmir Port and the agencies that have carried out their operations. According to the results obtained, various suggestions will be made to revive cruise tourism in İzmir. Content analysis, one of the qualitative research methods, was preferred in study. In this context, it is aimed to produce a clear, reliable and valid study with the data obtained. According to the results of the analysis, the reasons for not choosing İzmir Port compared to other ports were found to be“the physical condition of the port, the size of the port, the high port fee and not enough investment”. Based on these reasons, with the prominent suggestions of the participants, the findings of“the renovation of the port, promotion, improvement of the infrastructure, highlighting historical values”were reached.