Türkiye'de intiharların ekonomik belirleyicileri
Economic determinants of suicides in Turkey
- Tez No: 669946
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN PASİN COWLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Günümüz dünyasında ölüm sebepleri içinde önemli bir noktada olan intiharlar, değişen koşullara bağlı olarak anlamlandırılması gittikçe önem kazanan ve aynı zamanda zorlaşan bir olgudur. Bu çalışmanın amacı, 2014-2019 yılları arasında Türkiye'de gerçekleşen intiharların ekonomik belirleyicilerini saptamaya çalışmaktır. Bu çalışmada, İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması (İBBS) Düzey-2 seviyesindeki 26 bölgeye ait değişkenler kullanılarak bir panel veri analizi yapılmıştır. Kaba boşanma hızı, yoksulluk, kentleşme, kişi başı gelir ve kişi başı sosyal yardım ödemeleri, P80/P20 oranı ve istihdam oranının kaba intihar hızı üzerindeki etkileri sabit etkiler modeli yardımıyla incelenmiştir. Türkiye'ye ait kaba intihar hızı üzerinde kaba boşanma hızı ve yoksulluk oranlarının etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ve yine, kadınların kaba intihar hızı üzerinde kaba boşanma hızı ve gelir adaletsizliğinin artırıcı, sosyal yardım ödemelerinin ise azaltıcı etkisi olduğu; erkeklerin kaba intihar hızı üzerinde kaba boşanma hızı, yoksulluk ve kentleşmenin artırıcı etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Suicides, which are an important cause of death in today's world, are a phenomenon that is increasingly important to make sense of and at the same time difficult to understand due to changing conditions. The purpose of this study, is to try to define the economic determinants of suicide that took place in Turkey, between the years 2014-2019. In this study, a panel data analysis was performed using variables belonging to 26 regions at Level-2 of Nomenclature of Territorial Units for Statistics (NUTS). The effects of crude divorce rate, poverty, urbanization, per capita income, per capita social assistance payments, P80 / P20 ratio, and employment rate on the crude suicide rate were analyzed using the fixed effects model. It is concluded that, the crude divorce rate and poverty rates have an increasing effect on Turkey's crude suicide rate. And it is also concluded that, the crude divorce rate and income inequality have an increasing effect on the crude suicide rate of women, while social assistance payments have a decreasing effect; the crude divorce rate, poverty rate and urbanization have an increasing effect on the crude suicide rate of men.