Developing alternative cultural tour routes for Mount Ida destination
Kazdağı destinasyonu için alternatif kültür turu rotaları geliştirme
  1. Tez No: 669947
  2. Yazar: ÖZGE ÇALHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖTER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Kültür toplumların sahip çıkması gereken en önemli değerlerden biridir. Kültürün sürdürülebilirliği için yok olma riski taşıyan kültürel değerlerin keşfedilmesi ve topluma kazandırılması gerekmektedir. Kültürel miras değerlerinin turizm endüstrisinde kullanılması toplumun gelişimi için de oldukça önemlidir. Ülkeler dünyada kendi kültürleriyle var olurlar ve kendilerini diğer milletlere kültürleri yoluyla tanıtırlar. Bir kültürün diğer kültüre anlatılması ve tanıtılması turizm yoluyla daha kolay hale gelmektedir. Turizm iki toplumu veya kültürü bir araya getirir. Kazdağı destinasyonu hem ziyaretçiler arasında çok bilinen birçok doğal güzelliğe hem de turizm sektöründe değerlendirilemeyen kültürel zenginliğe de ev sahipliği yapmaktadır. Kazdağı pekçok alternatif turizm türünün (eko-turizm, agro-turizm, termal turizm, sağlık turizmi, spor turizmi, deniz-kum-güneş turizmi gibi) ziyaretçiler tarafından halizırda uygulandığı bir destinasyondur. Bu turizm türlerinin yanı sıra bölgede kültür turizmi de yapılabilir. Kazdağı'nın zengin kültürel envanterleri ve potansiyeli alternatif kültür turları için kaynak sağlamaktadır. Kazdağı'nda kültür turizmi açısından değerlendirilebilecek pek çok somut ve somut olmayan kültürel miras değerleri vardır. Bu çalışma, bu kültürel değerleri ortaya çıkarmayı ve bu kültürel değerlerin bu destinasyonda gerçekleştirilebilek kültür turları içinde değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Kazdağı başta etrafındaki köyler olmak üzere birçok yerleşim alanına sahiptir. Edremit Körfezi'nde bulunan bu köyler (Yeşilyurt, Küçükçetmi, Adatepe, Narlı, Doyran, Avcılar, Kavlaklar, Tahtakuşlar, Çamlıbel, Kavurmacılar, Kızılkeçili, Mehmetalan) araştırma alanını oluşturmaktadır. Bu köylerden bazıları Balıkesir ilinin büyükşehir olmasından sonra 2013 yılında mahalle olarak adlandırılmıştır. Mevcut sosyo-kültürel koşullar değerlendirildiğinde bu köylerin köy karakterlerinin sürdürdüğü gözlenmiştir. Bu sebeple bu çalışmada araştırma alanını oluşturan bu yerleşimlerden köy olarak bahsedilmiştir. Bu köylerin araştırma için seçilmesinin sebebi köylerin turizm hareketliliğinin ana güzergahı üzerinde yer almalarıdır. Bu çalışma kapsamında, mevcut tur programlarına dahil edilmeyen ve bu destinasyona özgü kültürel değerlerin araştırılması ve bu kültürel değerlerin alternatif kültür tur rotalarında yapılabilecek kültür turlarında değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Kazdağı'nda kültür turizmiyle ilgili oldukça az akademik çalışma bulunurken, Kazdağı'nda kültür turu ile ilgili neredeyse hiç çalışma olmadığı görülmüştür. Bu nedenle bu çalışmada bölge için alternatif dört kültür turu rotası önerilmiştir. Bu çalışmanın birinci bölümünde; kültürel miras, kültür turizmi, külür turu kavramları detaylı incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Kazdağı ve çevresindeki yerleşimler detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmanın son bölümü olan üçüncü bölümde ise araştırma bulguları sunulmuştur. Bölgede bulunan hem yerel halkla, hem de turizm profesyonelleriyle görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerin sonucunda köylere ait kültürel envanterler belirlenmiş ve bölge için dört tane alternatif kültür tur rotası önerisi sunulmuştur. Destinasyonda kültür turizmi için alternatifler geliştirilebilmesine yönelik bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Culture is one of the most important values that society must adapt to. In terms of the sustainability of culture, it is necessary to discover cultural values that carry the risk of disappearance and to be reintegrated to the society. The use of cultural heritage values by communities in the tourism industry is also very important for the development of the society. Countries exist in the world with their own cultures and introduce themselves to other nations through their culture. Interpretation and promotion of one culture to other cultures becomes easier through tourism. Tourism leads to two societies and cultures meeting. Mount Ida destination are home to many both natural beauties for which it is famous among visitors and cultural values which cannot be utilized very well within the tourism sector. Mount Ida is a destination where many alternative tourism types (eco-tourism, agro-tourism, thermal tourism, health tourism, sports tourism and 3S tourism) have been practiced by the visitors already. Besides these tourism types, cultural tourism can be practiced in the region. The rich cultural inventories and potential of Mount Ida provide resources for alternative cultural tours. In Mount Ida, there are so many tangible and intangible cultural heritage values which can be evaluated for cultural tourism. This study aims to reveal these cultural values and to utilize these cultural values within the cultural tours that can be practiced in Mount Ida destination. Mount Ida has many settlements especially the villages around it. The villages which are located in the Gulf of Edremit (Yeşilyurt, Küçükçetmi, Adatepe, Narlı, Doyran, Avcılar, Kavlaklar, Tahtakuşlar, Çamlıbel, Kavurmacılar, Kızılkeçili, Mehmetalan) constitute the research area. Some of these villages were called collectively as a 'neighbourhood' till 2013 after Balıkesir province became metropolitan. When the current socio-cultural conditions were evaluated, it was observed that the village characters of these settlements continued. For this reason, these settlements that constitute the research area in this study are mentioned as villages. The reason for choosing these villages for this study is that they are located on the main route of tourism mobility. Within the scope of this study, it is aimed to investigate the cultural values which are not included in the current tour programs and are unique for this destination and evaluate these cultural values in cultural tours that can be practiced on alternative cultural tour routes. While there are very few academic studies on cultural tourism in Mount Ida, it has been observed that there is not any academic study on cultural tour in Mount Ida. For that reason in this study, four alternative cultural tour routes were offered for the region. In the first chapter of this study; cultural heritage, cultural tourism and cultural tour concepts are examined in detail. In the second chapter of the study, Mount Ida and its surrounding settlements are examined in detail. In the third chapter that is the last section of the study, the findings of the research are presented. Both locals and tourism professionals in the region were interviewed. At the end of these interviews, the cultural elements of the villages were listed and four alternative cultural tour routes were offered for the region. Some suggestions have been made for the destination to promote this region for the cultural tours.