Kalp yetersizliği nedeniyle hastaneye yatırılan olgularda böbrek fonksiyon bozukluğunun mortalite ve hastanede kalış süresine etkisi.
The effect of renal dysfunction on mortality and hospital stay in patients hospitalized for heart failure
  1. Tez No: 669969
  2. Yazar: ZUHAL ATAN UÇAR
  3. Danışmanlar: UZMAN OSMAN MAVİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada en önemli sonuç; konjestif kalp yetersizlikli hastalarda aneminin sık oluşuydu. Anemi hastalarımızın %50'sinde mevcut idi. Anemi kreatinin yüsekliği ile anlamlı olarak ilişkili görünmekteydi. Hastalarımızın prognozu ve hastanede kalış süreleri üzerine anemi şiddeti ve ek mortal faktörlerin etkisi bulunmamaktaydı. Diğer birçok çalışmanın aksine olan bu sonucun nedeni olarak da hastaneye yatış anından itibaren anemisi olan konjestif kalp yetersizlikli hastalarımızda aneminin enerjik bir şekilde hızlı düzeltilmesi olduğunu düşündük. Son yıllardaki tanı ve tedavi gelişmelerine rağmen konjestif kalp yetersizliğinin prognozu hâlâ kötüdür. Konjestif kalp yetersizliğinde yaşam kalitesi ve surviyi kötü yönde etkileyecek faktörlerin belirlenmesi bize sadece prognozu tahmin etmemizde yardımcı olmakla kalmayacak, yeni tedavi stratejilerinin geliştirilmesinde de katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
The most important result in this study; Anemia was common in patients with congestive heart failure. Anemia was present in 50% of our patients. Anemia seemed to be significantly associated with high creatinine. Anemia severity and additional mortality factors had no effect on the prognosis and length of hospital stay of our patients. We thought that the reason for this result, which is contrary to many other studies, was the energetic rapid correction of anemia in our patients with congestive heart failure who had anemia since the time of hospitalization. Despite advances in diagnosis and treatment in recent years, the prognosis of congestive heart failure is still poor. Determining the factors that will adversely affect the quality of life and survival in congestive heart failure will not only help us predict the prognosis, but will also contribute to the development of new treatment strategies.