Sağlıklı ilköğretim çağı çocuklarında neisseria meningitidis taşıyıcılığı ve serogrup dağılımının araştırılması
Investigation of neisseria meningitis carriage and serogroup distribution in healthy primary school children
- Tez No: 669970
- Danışmanlar: DR. KADRİYE KART YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada 2005 yılı Mart-Nisan aylarında İstanbul'da farklı semtlerdeki iki ayrı ilköğretim okulunun 1, 2 ve 3. sınıf öğrencilerinden alınan boğaz kültürleri N. meningitidis taşıyıcılığını belirlemek amacıyla değerlendirildi. Her iki okul da orta ve düşük ekonomik gelir düzeyindeki ailelerin yaşadığı bölgelerdeydi. Yaşları 6–10 arasında değişen toplam 340 çocuktan yaş, baba mesleği ve kardeş sayısı öğrenilerek usulüne uygun şekilde alınan boğaz sürüntü örnekleri, GC Agar base, Soluble Haemoglobin, VCNT ve Vitox supplement eklenerek hazırlanan modifiye Thayer- Martin besiyerine (Oxoid, Hampshire, İngiltere) inoküle edildi. Bekletilmeden cam kavanoz içine yerleştirilen plaklar CO2' li ortamda, 35 oC de 48 saat enkübe edildi. Üreyen kolonilerden Gram boyama, katalaz ve oksidaz testi, karbonhidrat fermentasyonu gibi konvansiyonel yöntemler ve APİ NH (Bio Merieux, Fransa) ile N. meningitidis olarak tespit edilenler, kapsül polisakkaritlerine karşı A, B, C, Y/W135 serogrupları için fare ve tavşanlardan hazırlanmış antiserumlar içeren reagentlerle kapiller ve lam aglütinasyonu yapılarak serogruplandırıldı. Bu amaçla Pastorex®Meningitidis (BİORAD) test kiti kullanıldı. Elde edilen N. meningitidis suşlarının penisilin G için MIC değerleri E test yöntemi ile kanlı agarda bakıldı. Yapılan identifikasyon işlemleri sonunda biri N. gonorrhoeae diğerleri N. meningitidis olmak üzere toplam 25 adet patojen Neisseria suşu izole edildi. Örneklenen 340 adet boğaz sürüntüsünde taşıyıcılık %7 olarak tespit edildi. 14 adet kız, 10 adet de erkek öğrencilerden olmak üzere elde edilen 24 N. meningitidis suşunun 8 tanesi serogruplandırılamadı. Serogruplandırılabilen 16 suşun 9'unun serogrup Y/W135, 3'ünün serogrup A, 3'ünün serogrup B, 1 tanesinin de serogrup C olduğu görüldü. Taşıyıcılığın 6 yaş çocuklarda, 5 ve üstü kardeşi olanlarda arttığı belirlendi. Elde edilen suşların Penisilin G E test yöntemi ile bakılan MIC değerleri iki serogrup A suşunda, bir serogrup Y/W135 suşunda ve serogruplandırılamayan iki suşta orta duyarlı, diğerlerinde duyarlı olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, throat cultures taken from 1st, 2nd and 3rd grade students of two different primary schools in different districts of Istanbul in March-April 2005 were evaluated to determine N. meningitidis carriage. Both schools were in areas with middle- and low-income families. Throat swab samples, which were duly taken from 340 children aged 6–10, by learning their age, father's occupation and number of siblings, were added to modified Thayer-Martin medium (Oxoid, Hampshire, England) prepared by adding GC Agar base, Soluble Haemoglobin, VCNT and Vitox supplements. was inoculated. Plates placed in glass jars without waiting were incubated for 48 hours at 35 oC in a CO2 environment. Those detected as N. meningitidis by conventional methods such as Gram staining, catalase and oxidase test, carbohydrate fermentation and API NH (Bio Merieux, France) from the growing colonies were prepared from mice and rabbits for serogroups A, B, C, Y/W135 against capsule polysaccharides. Capillary and slide agglutination were performed with reagents containing antisera and serogrouped. For this purpose, the Pastorex® Meningitidis (BİORAD) test kit was used. The MIC values of the obtained N. meningitidis strains for penicillin G were measured on blood agar with the E test method. At the end of the identification procedures, a total of 25 pathogenic Neisseria strains, one of which was N. gonorrhoeae and the other N. meningitidis, were isolated. Carriage was 7% in 340 throat swabs sampled. Eight of the 24 N. meningitidis strains obtained from 14 female and 10 male students could not be serogrouped. Of 16 serogroupable strains, 9 were serogroup Y/W135, 3 were serogroup A, 3 were serogroup B, and 1 was serogroup C. It was determined that carriage increased in children aged 6 years and those with 5 or more siblings. MIC values of the strains obtained by Penicillin G E test method were found to be moderate in two serogroup A strains, one serogroup Y/W135 strain and two unserogrouped strains, and sensitive in the others.