Yeni çalışma hayatı, gerekleri ve performans değerlendirme kriterleri
New working life, requirements and performance evaluation criteria
- Tez No: 669989
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Covid-19 pandemisi ile birlikte pek çok işletme karma ve uzaktan çalışma şekline geçiş sağlamıştır. Uzaktan ve karma çalışma şeklinin işletmelere birçok faydasının yanı sıra, teknik altyapı eksikliği, işletmelerin bu anlamda yeterlilik durumu, çalışanların sisteme adaptasyon durumu ve çalışanların performans değerlendirilmesi gibi konuların belirsizliği ve yetersizliği sürecin üzerinde düşünülmesi ve önlem alınması gereken konularındandır. Bu çalışmanın amacı uzaktan ve karma çalışma sisteminin gerekleri ve performans değerlendirme kriterlerinin araştırılması ve bu anlamda literatüre katkı sağlanmasıdır. Bu amaçla çalışmada uzaktan çalışma ve performans değerlendirme konularına değinilmiş ve bu konu ile ilgili farklı sektörlerden işletmelerin görüşleri alınmıştır. Elde edilen bulgular ve öneriler çalışmanın sonuç kısmında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today with the Covid-19 pandemic, many businesses have switched to mixed and remote working. In addition to the many benefits of remote and mixed work for businesses, the uncertainty and insufficiency of issues such as the lack of technical infrastructure, the competence of the enterprises in this sense, the adaptation of the employees to the system and the performance evaluation of the employees are among the issues that need to be considered and precautions should be taken. The aim of this study is to investigate the requirements and performance evaluation criteria of the remote and mixed working system and to contribute to the literature in this sense. For this purpose, remote working and performance evaluation issues were mentioned in the study and the opinions of enterprises from different sectors were taken. Findings and suggestions obtained are given in the conclusion part of the study.