Çocukların cinsel istismarı suçu
Child sexual abuse
- Tez No: 669988
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNANÇ İŞTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tezin konusunu, toplum tarafından çok fazla tepki çeken ve Türkiye'de de gittikçe artarak büyük bir sorun haline gelen çocukların cinsel istismarı suçu oluşturmaktadır. Çocukların cinsel istismarı suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun“Kişilere Karşı Suçlar”kısmının“Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar”bölümünde yer alan 103. maddede düzenlenmiştir. Suçun işlenebilmesi bakımından çocuğun yaşı, psikolojisi ve farkındalığı önem arz etmektedir. Bunun yanında, çocuğa yönelik olarak uygulanan cinsel eylemlerin niteliğine göre tayin olunacak cezanın miktarı da değişmektedir. Örneğin, çocuğun vücuduna temas içeren cinsel davranışlar çocukların cinsel istismarı suçunun basit halini oluştururken, eylemin cinsel ilişki boyutuna varması halinde ise cinsel istismar suçunun nitelikli hali oluşmaktadır. Bu hususlar tez içerisinde ayrıntılı olarak ele alınmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda, Kanun'daki düzenlemenin içerdiği problemler ve uygulamada yaşanan sorunlar Yargıtay kararları çerçevesinde ele alınmıştır. Suç kapsamına giren cinsel davranış türleri ile yaş gruplarına göre düzenlemede yer alan ayrımlar ayrıntılı olarak incelenmiş ve tartışılmıştır. Bilhassa çocukların birbirlerine karşı gerçekleştirdikleri cinsel davranışlar ve cinsel ilişki boyutuna varan eylemlerine vurgu yapılarak, Kanun'daki ve uygulamadaki sorunlar ele alınmış, bu çerçevede suç tipi ile ilgili olarak tartışmalı hususlara katkı yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This is the subject of the thesis, Turkey frequently experienced and society constitute the crime of sexual abuse of children by seeing too much response. The crime of sexual abuse is addressed in the 103rd article in the“Crimes Against Sexual Immunity”section of the“Crimes Against Persons”section of the New Turkish Penal Code No.5237. The child's age, psychology and consciousness of the child are important for the commission of the crime. In addition, the amount of punishment to be determined according to the nature of the sexual acts applied to the child varies. For example, sexual behaviors involving contact with the child's body constitute the simplest form of the sexual abuse crime of children, if the act reaches the dimension of sexual intercourse, a qualified version of the sexual abuse crime will emerge. These issues have been tried to be dealt with in detail in the thesis. In our study, the problems in the regulation and the problems encountered in practice were handled within the framework of the decisions of the Supreme Court. The types of sexual behavior within the scope of the crime and the differences according to age groups in the regulations were examined and discussed in detail. Especially by emphasizing children's sexual behaviors towards each other and their actions up to the extent of sexual intercourse, the problems encountered in the Law and in practice were addressed, and within this framework, it was aimed to contribute to the controversial issues related to crime.