Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının girişimci kişilik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of entrepreneural personality properties of social studies teacher candidates
  1. Tez No: 669993
  2. Yazar: ÜMİT ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AKDAĞ, DOÇ. DR. MUHAMMET SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de öğretmen yetiştirme programlarında girişimci kişilik özelliklerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Yaşadığımız dönemin bilgi toplumu olarak adlandırılması neticesinde bu dönemde öne çıkan en önemli bireysel özelliklerden birisi de girişimciliktir. Girişimcilik olgusu herhangi bir ülkenin gelişmesi, büyümesi ve çağın gerekliliği olan durumlara uyum sağlayabilmesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle girişimcilik ruhunun bireylere kazandırılabilmesi için bahsi geçen becerilere dönük eylemlerde bulunmak girişimcilik açısından bir gereklilik olarak görülmektedir. Bilgiyi üretenlerin yeniliğe açık insanlar olduğu düşünüldüğünde bilgi üreten bireylerin aynı zamanda girişimci olduklarını ifade etmek çok da yanlış bir ifade olmaz. Çünkü girişimci ruhuna sahip bireyler var olan bilgilerle yetinmeyerek daha çok farklı düşüncelerle hareketle diğer bireylerin fark etmediği şeyleri ortaya çıkartmaktadır. Öğretmenlik bir meslek olarak ele alındığında daha çok öğrenmeyi ve öğretmeyi sevenlerin tercih ettiği en eski meslek grupları içerisinde yer almaktadır. Öğretmenlik mesleğine sahip bireyler genellikle çevreleri ile etkileşime girerek onlarla bir hayatı paylaşmaya çalışmaktadır. Öğretmenlik mesleğine sahip olan bireylerde olması gereken özellikler genel olarak problem çözme yeteneği, eleştirel düşünce, iletişim becerileri gelişmiş, güven ve özgüvene sahip, başarı güdüsü gelişmiş, çağdaş ve demokratik özellikleri barındırması gerekmektedir. Bu bağlamda öğretmenlik mesleğini yapan bireylerin sahip oldukları bu özellikler aynı zamanda girişimci kişilik özellikleri ile yakından ilişkili olduğu söylenebilir. Bu çalışma aynı zamanda farklı üniversitelerde öğrenim gören ve üniversitelerin Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünde öğrenim görmekte olan 3. ve 4. sınıf öğretmen adaylarından oluşmaktadır. Araştırmaya katılan öğretmen adayları Adana, Aksaray, Ankara Antalya, Aydın, Bolu, Denizli, Erzurum, İstanbul, İzmir, Konya, Kütahya, Muğla, Niğde, Samsun, Sivas ve Trabzon'da bulunan üniversitelerin eğitim fakültelerinde öğrenim görmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to investigate the location of entrepreneurial personality characteristics in teacher training programs in Turkey. Entrepreneurship is one of the most important individual features that stands out in this period as a result of being called the information society of the period we live in. The phenomenon of entrepreneurship is very important for the development, growth and adaptation of any country to situations where the age is necessary. For this reason, it is seen as a necessity for entrepreneurship to take actions on the skills mentioned in order to bring the spirit of entrepreneurship to individuals.Considering that the people who produce the information are people who are open to change, it is not a very wrong statement to express that the individuals who produce the information are also entrepreneurs. Because individuals with entrepreneurial spirit do not settle for the information that is available, but also act with different thoughts, revealing things that other individuals do not realize.When teaching is considered as a profession, it is among the oldest professional groups preferred by those who like to learn and teach more. Individuals in the teaching profession often interact with their surroundings and try to share a life with them. The characteristics that should be in individuals with the teaching profession should generally include problem solving ability, critical thinking, communication skills developed, confidence and self-confidence, improved success drive, contemporary and democratic characteristics. In this context, it can be said that these characteristics of the individuals who do the teaching profession are also closely related to entrepreneurial personality traits.This study also consists of 3rd and 4th grade teacher candidates who are teaching at different universities and studying in the Social Studies Teaching department of universities. The teacher candidates who participated in the study are studying at the educational faculties of universities in Adana, Aksaray, Ankara, Antalya, Aydın, Bolu, Denizli, Erzurum, İstanbul, İzmir, Konya, Kütahya, Muğla, Niğde, Samsun, Sivas and Trabzon.