Türkiye basketbol ligleri takım menajerlerinin mesleki iş etiği davranış düzeyleri ile sporcuların algılama düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of occupational work ethic behavior levels of team managers of Turkish basketball leagues and perception levels of athletes
  1. Tez No: 669994
  2. Yazar: ÖZGE KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN KATKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırma, basketbol takım menajerlerinin mesleki iş etiği davranış düzeyleri ile basketbolcular tarafından algılanma düzeylerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Ayrıca takım menajerlerinin mesleki iş etiği davranış düzeyleri bazı demografik değişkenlere göre (cinsiyet, yaş, mesleki deneyim, eğitim, lig kategorileri) incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, Türkiye basketbol liglerinde görev yapan 82 takım menajeri ve 876 sporcu oluşturmuştur. Örneklem grubunu 2020-2021 basketbol sezonunda Türkiye 1. ve 2. liglerinde görev yapan 82 takım menajerinin tümü ve tabakalı modele göre kolayda ulaşılabilen toplam 363 Türk sporcu oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Mesleki İş Etiği Ölçeği (MİEÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde 2020-2021 sezonunda Türkiye'deki sözleşmeli basketbol liglerinde görev yapan takım menajerlerinden ve bu liglerdeki takım kadrolarında yer alan sporculardan elde edilen verilerin, sayısal değerlerle ifade edilebilmesi için veriler bilgisayar ortamına aktarılarak gerekli istatistiksel analizler yapılmıştır. Analiz öncesi örneklem grubu için normallik testi yapılmış olup, Kolmogorov, Smirnov testine göre verilerin dağılımı normal bulunamamıştır. Araştırmada veri dağılımı normal olmadığından elde edilecek verileri çözümlemede aritmetik ortalama (x̅), frekans (f) yanı sıra bağımsız ikili karşılaştırmalarda Mann Whitney-U testi, ikiden fazla grup ortalamalarının analizinde ise Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda takım menajerlerinin mesleki iş etiği davranış düzeylerinin cinsiyet, yaş, meslek yılı, eğitim durumu, medeni durum, gelir düzeyi ve lig kategorileri değişkenleri arasında anlamlı farklar bulunmamıştır. Takım menajerlerinin Mesleki İş Etiğine Uyma Düzeyleri ile sporcuların bu davranışları algılama düzeyleri arasında anlamlı bir fark tespit edilmiş olup takım menajerlerinin ortalamaları sporculara göre daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak; araştırmada elde edilen bulgular dikkate alındığında takım menajerlerinin mesleki iş etiği davranış düzeyleri ile sporcuların algılama düzeyleri arasındaki farkın anlamlı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to compare the level of professional business ethics behavior of basketball team managers and the level of perception by basketball players. In addition, the level of professional work ethics behavior of Team managers was examined according to some demographic variables (gender, age, professional experience, education, League categories). The universe of research consisted of 82 team managers and 876 athletes who served in Turkish basketball leagues. Turkey in the 2020-2021 basketball season 1. and 2. all 82 team managers who served in their leagues, and according to the stratified model, a total of 363 Turkish athletes were created.“Professional Business Ethics scale (MIEÖ)”was used as a data collection tool. In the analysis of the data 2020-2021 basketball league in Turkey during the season in the league, the team manager and the team who worked in England in the data from the athletes to be able to represent the numeric values of the data transferred to a computer and the necessary statistical analysis are reviewed. A normality test was performed for the sample group before the analysis, and the distribution of the data was not found normal according to the Kolmogorov, Smirnov test. Since data distribution is not normal in the study, the Mann Whitney-U test was applied in the analysis of arithmetic mean (x̅), frequency (F), as well as independent binary comparisons, and the Kruskal-Wallis test was applied in the analysis of averages of more than two groups. As a result of the research, there were no significant differences between the variables of gender, age, professional year, educational status, marital status, income level and League categories of Team managers ' professional work ethics behavior. A significant difference was found between the level of compliance of Team managers with professional work ethics and the level of perception of these behaviors of athletes, and the average level of Team managers was higher than that of athletes. As a result, it can be said that the difference between the level of professional work ethic behavior of Team managers and the level of perception of athletes is significant, given the results obtained in the study.