COVID-19 pandemisi sürecinde tüketicilerin seyahat tercihleri ile koronafobi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between consumers' travel preferences and coronaphobia levels during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 670002
  2. Yazar: KADİR SAĞLIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN DUYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
2019 yılının Aralık ayında beklenmedik bir şekilde Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 virüsü tüm Dünya'yı hızla etkisine almış ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından Mart ayı itibari ile“Küresel Pandemi”,“Yüzyılın Pandemisi”olarak kamuoyuna ilan edilmiştir. Covid-19 virüsünün hızla tüm Dünya'ya yayılması tüm ekonomik ve ticari faaliyetleri olumsuz etkilemesiyle beraber ülkeler adeta kendilerini karantina altına almıştır. Bu süreçte tüm Dünya ülkeleri bulaş riskini minimum seviyede tutabilmek amacıyla belirli kısıtlamalar getirmiştir. Bu kısıtlamaların başında sokağa çıkma yasakları ya da kısıtlamaları başta olmak üzere okulların eğitime ara vermesi, kafe ve restorantların geçici süre ile hizmet vermemesi, şehirler arası ve uluslararası taşımacılığın tamamen veya kısmen sınırlandırılması vs. gelmektedir. Dünya virüs ile mücadele ederken bir yandan da virüsten korunmanın ve bulaş riskinden kaçınmanın endişesi ve korkusu ile karşı karşıya kalmıştır. Literatüre“koronafobi”olarak yerleşen bu tanımlama tüm insanları etkilemiş ve virüs riski olmayan bölgelerde dahi görülür olmuştur. Koronafobinin oluşturmuş olduğu bu korku ve endişe duygusu tüketicileri olumsuz yönde etkilemiş, birçok tüketici virüs kapma endişesi ile alışkanlıklarını geçici veya kalıcı olarak değiştirmek zorunda kalmıştır. Çalışmada Covid-19 sürecinde tüketicilerin seyahat tercihleri ile koronafobi düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu incelemeler İstanbul ili ile sınırlandırılmış ve veri toplama yöntemi olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anket, 501 tüketiciye uygulanmış ve Covid-19 sürecinde seyahat tercihlerinin koronafobi düzeyi ile ilişkilerinin analiz edilebilmesi için belirleyici sorular sorulmuştur. Araştırma sonucunda ise tüketicilerin seyahat tercihleri oluşturan bazı değişkenler ile koronafobi düzeyleri arasında istatistiki olarak anlamlı ve pozitif ilişkiler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Covid-19 virus that has unexpectedly appeared in Wuhan, on December 2019 has affected the whole world rapidly and been declared as“ Global Pandemic ”,“ Pandemic of The Century”, to the public by World Health Organization (WHO) on December. The rapid spread of the Covid-19 virus all over the world has affected both all economic and commercial activities negatively and almost all countries have quarantined themselves. Because of this deadly pandemic, all countries have set certain limitations to keep the risk of contamination at minimum level. These limitations can be summarized as curfews, closure of schools, shut down of cafes and restaurants temporarily, fully or partially limitations of intercity and international transportation. Not only all the people are struggling with the virus, but also they are faced with anxiety and fear of virus contamination risk. This definition, which takes place in literature as coronafobia, has affected all people and it has been experienced even in regions without virus risk.The feeling of fear and anxiety caused by coronaphobia has affected the consumers travel behaviour. They have had to change their habits temporarily or permanently because of the anxiety of virus contamination. In the research, the relationship between the travel preferences of consumer and the level of coronaphobia has been examined. This study has been localized by Istanbul and survey has been conducted as data collecting method. The questionnaire has been completed by 501 people and determinative questions have been asked to analyse the relationship between the travel preferences and coronaphobia level during Covid-19 pandemic. As a result of the study, it was observed that there was statistically significant and positive relationships between the some travel preferences of consumers and their coronaphobia levels.