Radical right-wing propaganda and mass mobilization in Germany: A historical survey
Almanya'da radikal sağ propaganda ve kitle seferberliği: Tarihsel bir araştırma
  1. Tez No: 670003
  2. Yazar: SHUROUK KASSAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Alman siyasi tarihi, sağ parti propagandalarıyla şekillenmiş bir çok olumsuz siyasi olay barındırır. Bu olayların içerisinde en önemlisi, Üçüncü Cumhuriyet döneminde, Nazi partisinin propaganda çalışmaları sonucunda Alman toplumunun, partinin ırkçı, yabancı düşmanı ve zorba politikalarını desteklemesini sağlamasıdır. Nazi partisi, bu yolla Almanya'nın kontrol ettiği tüm topraklarda yaşayan Yahudilere nihai olarak soykırımla sonuçlanan, insanlık dışı bir çok zulum uygulamış ve bu siyasi aktiviteleri de toplum bazında meşrulaştırmıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya, bu tip siyasi faaliyetleri engellemek için başarılı devlet politikaları geliştirse de, 1990 sonrasında radikal sağ oluşumlar tekrar ortaya çıkmış ve benzer siyasi söylemlerle kamuoyu desteği aramaya başlamıştır. Bu yeni siyasi oluşumların içinde, en endişe verici olan, 2013 yılı itibariyle siyasi olarak güçlenen Alternative für Deutschland (AfD) partisidir. AfD'nin yükselişinde en büyük rolü, Suriye Mülteci Krizi sonrasında yürüttükleri yabancı düşmanlığını tetikleyen siyasi kampanyalar oynamaktadır. Bu tez, düşmanca tavırları tetikleyen bu tip siyasi hareketlerin neden kamuoyu desteği gördüğünün anlaşılabilmesi için, Alman radikal sağ siyasi hareketlerin, milliyetçi duyguların manipülasyonu ve korku siyaseti yoluyla tarih boyunca nasıl kamuoyu desteği almayı başardıklarını tarihsel olarak incelemektedir.
Özet (Çeviri)
German political history possesses various unpleasant cases of political deception through right-wing propaganda. Most significant of all, being experienced during the Nazi period where German masses were negatively influenced to a degree that the racist and xenophobic violent campaigns of the Third Reich have been legitimized in the public eye leading to the persecution, mass killing, euthanasia, war, and eventual genocide and the destruction of Jewish groups living in German-controlled territories. Although, since the Second World War, modern Germany took extensive measures to prevent such political activities as a state policy, since the 1990s radical right-wing movements are trying to gain public support for similar political purposes. Amongst these contemporary attempts, starting from 2013, the rise of the Alternative für Deutschland (AfD) to power has been the most worrying which has been fired up with the xenophobic campaigns following the Syrian Refugee Crisis. This thesis, in order to understand the main social mechanisms that allow the public support for such hostile political campaigns, provides a detailed survey into the German political history with a special emphasis on the ways through which nationalist sentiments are manipulated through fear politics by the radical right-wing parties in Germany.