Türkiye profesyonel futbol liglerinde mücadele eden futbolcuların müsabaka öncesi kaygı düzeylerinin kişilik özelliklerine göre incelenmesi
Examination of pre-competition anxiety levels of football players competing in Turkish professional football leagues according to their personality characteristics
  1. Tez No: 670027
  2. Yazar: HAYRİ KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada Türkiye profesyonel futbol liglerinde mücadele edilen futbolcuların müsabaka öncesi kaygı düzeyleri ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda elde edilen veriler, Süper Lig, TFF 1. Lig, TFF 2. Lig ve TFF 3. Ligde bulunan takımlar arasından rastgele seçilen 40 takımdan 316 futbolcuya uygulanan ölçekler ile toplanmıştır. Uygulama formu, 15 maddelik Sosyodemografik Form, 20 maddelik STAI Form TX-1 ve 30 maddelik Hızlı Büyük Beşli Kişilik Testi olmak üzere üç ölçekten oluşmaktadır. Katılımcılardan elde edilen veriler, SPSS ile analiz edilmiştir. Veri analizleri STAI Form TX-1 için ölçekten elde edilen toplam puan, Hızlı Büyük Beşli Kişilik Testi için alt boyutlardan elde edilen puan üzerinden gerçekleştirilmiştir. İlişkisel tarama yöntemi kullanılarak yapılan bu çalışmanın normal dağılım göstermesinden dolayı parametrik testler kullanılmıştır. Bu doğrultuda iki bağımsız grup ortalamaları arasındaki niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla bağımsız grup ortalamaları arasındaki niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında ANOVA testi kullanılmıştır. ANOVA testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Tukey ve Tamhane's testi kullanılmıştır. Araştırmanın sürekli değişkenleri arasında da pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Futbolcuların müsabaka öncesi kaygı düzeyleri ile uyumluluk, sorumluluk ve deneyime açıklık arasında negatif yönlü anlamlı, dışadönüklük ve duygusal denge arasında ise pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu anlaşılmaktadır. Futbolcuların müsabaka öncesi kaygı düzeyleri yaşlarına, cezalı duruma düşme durumlarına, medeni durumuna, profesyonel futbolculuk süresine, ailelerinde başka sporcu olma durumlarına ve müsabaka öncesi ortalama uyku sürelerine göre farklılaşmaktadır. Futbolcuların kişilik özellikleri,bulundukları lig, cezalı duruma düşme sıklığına, eğitim durumunagöre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between pre-competition anxiety levels and personality traits of football players competing in Turkish professional football leagues. Data obtained in this context, Süper Lig, TFF 1. League, TFF 2. League and TFF 3 League. It was collected by scales applied to 316 players from 40 teams randomly selected from among the teams in the league. The application form consists of three scales: a 15-point sociodemographic Form, a 20-point STAI form TX-1, and a 30-point fast Big Five Personality Test. Data from participants was analyzed with SPSS. Data analysis the total score obtained from the scale for the STAI form TX-1 was based on the score obtained from the lower dimensions for the fast Big Five Personality Test. Parametric tests were used because of the normal distribution of this study using the relational scanning method. In this direction, the t-test was used to compare quantitative continuous data between the averages of two independent groups, and the ANOVA test was used to compare quantitative continuous data between the averages of more than two independent groups. After the ANOVA test, Tukey and Tamhane's test were used as complementary post hoc analysis to determine the differences. Pearson correlation analysis was also applied among the continuous variables of the study. It is understood that there is a negative significant relationship between football players ' pre-competition anxiety levels and compatibility, responsibility and openness to experience, and a positive significant relationship between extraversion and emotional balance. Football players ' pre-competition anxiety levels vary according to their age, Penitentiary status, marital status, Professional Football time, other athlete status in their family, and average sleep time before the competition. The personality characteristics of the players vary according to the league in which they are located,the frequency of relegation to the penalized state, and the state of Education.