Deneysel şizofreni modeli oluşturulmuş sıçanlarda üridinin etkisinin araştırılması
Investigation Effects Of Uridine on Rats with experimental Schizophrenia
- Tez No: 670026
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK ERAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Psikiyatri, Pharmacy and Pharmacology, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Şizofreni, temelleri prenatal dönemde atılan; nörogelişimsel bir probleme genetik, çevresel ve sosyal faktörlerin de katkıda bulunduğu, pozitif, negatif ve kognitif semptom kategorileri içeren komplike bir sendromdur. Sıklıkla geç adölesan ve erken erişkinlik dönemlerinde ortaya çıkmaktadır. Sinaptik budanma hipotezi hastalığın özellikle neden karakteristik olarak geç adölesan dönemde başlangıç gösterdiğini açıklamaya çalışmaktadır. Şizofreni hastalığında bozuk olduğu bilinen ve deneysel bir belirteç olduğu kabul edilen irkilme refleksininin ön uyaran ile inhibisyonu (ÖUAİ) modeli deneysel şizofreni modeli oluşturmak için en ideal yöntemlerden birisidir. Başta şizofreni olmak üzere birçok psikiyatrik hastalıkta bozulan ÖUAİ, irkilme refleksi oluşturacak kadar kuvvetli bir sesli, görsel ya da dokunsal uyaran öncesinde verilen daha düşük şiddette ve kısa sürede bir ön uyaranın (prepulse) irkilme refleksinde azalmaya neden olmasıdır. Erken dönemde uygulanacak etkili tedaviler ile bu hastalıkla ilişkili kayıpların azaltılmasına yardımcı olabilmektedir. Endojen bir molekül olan üridinin beyin fosfolipid metabolizması açısından önemli etkileri vardır ve dışarıdan verildiğinde kan beyin bariyerinden geçtiği ve beyinde fosfolipid prekürsörlerini arttırdığı gösterilmiştir.Planladığımız çalışma ile ÖUAİ'ye göre istatiksel olarak anlamlı olmayan şekilde ayrılmış deneysel popülasyonlarda üridinin tek başına ÖUAİ üzerine etkisi ve konvansiyonel bir antipsikotik olan haloperidol ile etkisi karşılaştırıldı ve kronik kullanımı ile yüksek ve düşük ÖUAİ'li deneysel popülasyonlarda etkinlik açısından incelendi. Bu çalışma deneysel şizofreni modeli üzerinde üridinin tek başına ve nöroleptiklerle karşılaştırılmalı olarak şizofreni tedavisindeki yeri açısından planlanmış bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Schizophrenia is a complex syndrome that includes positive, negative and cognitive symptom categories, it's a neurodevelopmental problem genetic, environmental and social factors contribute to, which begins in prenatal period. It often occurs in late adolescence and early adulthood. The synaptic pruning hypothesis attempts to explain why the disease is characteristicly begins in the late adolescent period. Prepulse inhibition of the startle reflex response refers to the ability of a weak prestimulus to transiently inhibit the response to a closely following strong sensory stimulus. This effect represents an operational index of sensorimotor gating and is found to be deficient in schizophrenia. Uridine, an endogenous molecule, has significant effects on brain phospholipid metabolism, and when given externally, it has been shown sufficiently passes through the blood-brain barrier and increases phospholipid precursors in the brain. The aim of this study is to investigate the effect of üridine in experimental populations that are not statistically significant according to OSAI. alone and the effect with haloperidol, a conventional antipsychotic, and Chronic use will be compared in terms of efficacy in experimental populations with low and high OSAI. study is a planned study on the role of uridine treatment of schizophrenia on the experimental schizophrenia model.