Türkiye'de 2005-2018 yılları arasında ilkokul programlarına yönelik yapılan bilimsel araştırmaların tematik analizi
A thematic analysis of the scientific studies focused on primary school curricula which were implemented between the years of 2005-2018 in Turkey
- Tez No: 670028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL KAYABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de 2005-2018 yılları arasında ilkokul programlarına yönelik yapılan bilimsel araştırmaların tematik analizini yapmaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan tematik içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini YÖK Ulusal Tez Merkezi'nde yer alıp paylaşım izni olan Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Sosyal Bilgiler, Müzik, Resim ve Beden Eğitimi dersleri öğretim programlarına ilişkin 308 yüksek lisans ve doktora tezi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında araştırmanın yapıldığı yıl, yazarı, öğretim programı, amacı, örneklemi, yöntemi, en önemli bulguları, varsa programa yönelik saptadığı sorunlar ve önerilerin yer aldığı bir matris kullanılmıştır. Kullanılan bu matris yardımıyla araştırmalar incelenmiş ve elde edilen veriler temalar altında toplanmış, bulgular yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda programın uygulanma sürecinde öğretmenlerin program ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığı, ders araç gereç eksikliklerinin olduğu, kalabalık sınıfların programın uygulanmasında sorunlara neden olduğu, ders kitaplarının programın içeriğine uygun hazırlanmadığı, kazanım-süre uyumunun uygun olmadığı, veli eğitiminin ihmal edildiği ölçme ve değerlendirme sürecinin programa uygun yürütülmediği, resim, müzik ve beden eğitimi gibi derslere yeterli önemin verilmediği tespit edilmiştir. Genel olarak programın yapısal sorunları olmakla birlikte yaşanan sorunların daha çok maddi ve sosyal açıdan yaşandığı belirtilmiştir. Belirlenen sorunlara ilişkin zaman içerisinde yapılan değişikliklerle sorun kaynaklarının azaldığı ya da tamamen ortadan kalktığı araştırmalarda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to conduct a thematic analysis of the scientific studies focused on primary school curricula which were implemented between the years of 2005-2018 in Turkey. This study was conducted with the use of thematic content analysis, which is one of the qualitative research methods. The sample of this study comprises 308 postgraduate and doctorate thesis papers - with permissions to share - found in the Board of High Education's National Thesis Center on the curricula of Turkish, Mathematics, Sciences, Social Studies, Music, Art and Physical Education. For the collection of data, a matrix which incorporates the year the study was done, the authors of the study, curriculum, the samples, the methods, the purpose, the important findings and the issues and suggestions relevant to the program has been used. With the help of this matrix the studies were analyzed, the findings were categorized into themes and interpreted. The results of this study has shown that the teachers are not well-informed about the program during the application period, teaching materials are insufficient, overcrowded classrooms cause problems in the implementation of the curriculum, course books are not designed in accordance with the content of the curriculum, allocated time for learning outcomes is not appropriate, parent education is neglected, evaluation and assessment process is not conducted in line with curricular requirements, subjects such as art, music and physical education are not considered important. While the curriculum has structural issues it is indicated that the problems arise mostly due to financial and social reasons. Research has found that because of changes which were made in the course of time the problems were eventually diminished or eradicated.