Bir asetilkolinesteraz inhibitörü olan huperzıne a'nın nöroprotektif etkilerinin deneysel spinal kord travması modelinde incelenmesi
Assessment of the neuroprotective effects of theacetylcholinesterase inhibitor huperzine a in anexperimental spinal cord trauma model
- Tez No: 670053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CELAL İPLİKÇİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Omurilik yaralanması hala ciddi bir sorun ve birincil yaralanma nedenlerine yönelik tedavi seçeneği olmayan bir hastalıktır. Bu nedenle, akut omurilik yaralanmasının yönetimi ikincil mekanizmaları kontrol edebilme yoluyla birincil sebeplerin yaralanmaları ağırlaştırılmasının arkasındaki nedenlere odaklanmış ve farmakolojik tedavi protokollerinin araştırılması genellikle sinir yaralanması ve nörolojik sekellere yönelik olmuştur. İkincil omurilik yaralanması genellikle omurilik kontüzyonunun neden olduğu birincil bir lezyon ve apoptotik hücrelerin ortaya çıkması ile ilişkilidir. Huperzine A'nın apoptotik hücrelerin sayısında önemli bir azalmaya neden olabileceğini öne sürdük çünkü Huperzine A, hücreleri glutamat, iskemi ve storosporine karşı koruma yeteneğine sahiptir. indüklenmiş sitotoz ve apoptoz. Alkaloid Huperizine A AChE (asetilkolinesteraz) ve NMDA reseptörlerinin güçlü bir inhibitörüdür. Metod:Erkek Wistar Albino'ya (220-340 gr vücut ağırlığı) omuriliğe T7 seviyesinde orta derecede statik klips sıkıştırmasından sonra intraperitoneal olarak Huperizine A uygulayarak(60 saniye için 70 gr) test ettik. . Nörolojik fonksiyonlar Basso-Beattle-Breshanan (BBB) motoru kullanılarak değerlendirildi perfüzyondan 3 ve 7 gün öncesine kadar derecelendirme ölçeği, bunu takiben omurilik histopatolojik incelemeler ve apoptotik hücre sayımları için rezeke edildi. Sonuçlar: Kontrol grubu ve Huperizine A uygulanan grubun omurilikleri histopatolojik olarak değerlendirildi. Kontrol grubu omuriliği normal nöronal ve vasküler yapıları gösterildi. Bununla birlikte, her iki travma grubunda da 3. ve 7. gün perfüzyonu yoğun kavitasyon gösterdi ve kanama, gri cevherde nekroz ve ödem alanları ve motor nöronlarda dejenerasyon ile birlikte nekrotik ve apoptotik hücrelerin düzensiz alanları görüldü.
Özet (Çeviri)
Background Spinal cord injury still remains a serious problem and a treatment option, which targets the primary site of injury, does not currently exist. Therefore, the management of acute spinal cord injury has focused on the reasons behind the aggravation of the initial insult through secondary mechanisms, and the search for pharmacological treatment protocols is generally aimed at reducing and minimizing the neural injury and neurological squeal. The secondary spinal cord injury usually develops following a primary lesion induced by spinal cord contusion and the emergence of apoptotic cells has been found to play an important role in the development of secondary injury. We proposed that Huperzine A may induce a significant reduction in the number of apoptotic cells because Huperzine A possesses the ability to protect cells against glutamate, ischemia and staurosporine induced cytotocity and apoptosis. Huperzine A, an alkaloid isolated from the club moss Huperzia serrate, is a potent reversible inhibitor of AChE (acethylcholinesterase) and NMDA receptors. Methods: We tested our proposal by administering Huperzine A intraperitoneally to male Wistar Albino rats (220-340 gr body weight) after moderate static clip compression (70 gr for 60 sec) of the spinal cord at T7 level. Neurological functions were assessed using the Basso-Beattle-Breshanan (BBB) motor rating scale until 3th and 7th days before perfusion, following which the spinal cord was harvested for histopathological examinations and apoptotic cell counts. Results: Histopathological evaluations of the spinal cord of the control, trauma and Huperzine A treated groups were evaluated. Control group showed normal neuronal and vascular structures of the spinal cord. However, in both trauma groups' 3rd and 7th days' perfusion showed extensive cavitation and hemorrhage, areas of necrosis and edema in gray matter, and degeneration in motor neurons along with patchy areas of necrotic and apoptotic cells. In Huperzine A treated groups, an increased number of normal cells was noted, and there was a lower number of necrotic cells, with a significant reduction in the apoptotic cells (p < 0.01). The administration of Huperzine A improved posttrauma motor performance. Furthermore, BBB scores of all groups showed that there was an improvement of locomotor abilities in the treatment group as compared with the control. Conclusions: When compared with controls, Huperzine A treatment demonstrates a significant reduction in the number of apoptotic cells. In addition, the Huperzine A treated group showed significant and meaningful neurological improvement in rats.