Çocukların ahlaki ve sosyal kural algısı ile annelerinin duygusal zeka düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between children's perception of moral and social rules and their mothers' emotional intelligence levels
  1. Tez No: 670054
  2. Yazar: ASENA PEKTANE GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma okul öncesi dönem çocuklarının ahlaki ve sosyal kural algısı ile annelerinin duygusal zeka düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu bağlamda 2018-2019 eğitim öğretim yılında Diyarbakır Ergani ilçesindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı anaokulu ve anasınıflarında eğitim gören 60-72 ay arası 180 çocukla ve anneleriyle çalışılmıştır. Araştırmada anne ve çocukla ilgili bilgi almak için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Çocukların ahlaki ve sosyal kural algılarını tespit etmek için“Ahlaki ve Sosyal Kural Algısı Ölçeği”; annelerin duygusal zeka düzeylerini tespit etmek için“Schutte Duygusal Zeka Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Bağımsız değişkenlerin kategori sayısına göre, bağımsız örneklemler için T testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile analiz edilmiş olup; anlamlı çıkan farklılıklarda Tukey HSD testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile incelenmiştir. Araştırma sonucuna göre çocuğun ahlaki otorite ve ahlaki genelleme algısının annenin duygusal zekası ile anlamlı bir fark oluşturduğu; bu değişkenler arasında istatistiksel olarak zayıf ve pozitif yönlü ilişki olduğu bulunmuştur. Çocuğun sosyal kural algısı ile annenin duygusal zeka alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between the moral and social perception of preschool children and their mothers' emotional intelligence levels.In this context,the study was carried out with 180 children who are between 60-72 months of age attending primary school and nursery classes connected to the Ministry of Education located in Ergani district of Diyarbakır province and their mother in 2018-2019 academic year. In order to collect data in the study ,'Personal Information Form 'was used to get information about the mothers and children. Moral and Social Rule Perception was used in order to determine the children's moral and social rules perceptions and Schutte Emotional Intelligence Scale is used in order to determine mothers'emotional intelligence levels. The obtained data were analyzed with SPSS packet programme. The data from the scales is analyzed by the SPSS program. Based on the number of categories of independant variables, T-test and One-way Variance Analysis (ANOVA) were analyzed for independant samples, and Tukey HSD test was used for meaningful differences. The relations between the variables were analysed with Pearson Product-Moment Correlation Coefficient. According to the research result, the moral sense of authority and moral generalization of the child makes a meaningful difference to the mothers' emotional intelligence, which has been statistically weak and positive related. It has been identified that there is no meaningful relationship between the child's perception of social rules and the mother's subdimensions of emotional intelligence.