Astım hastalığının şiddetinin değerlendirilmesinde IL-33, SST2 aksı ve D vitamini düzeylerinin önemi
Evaluation of IL-33, SST2 and vitamin d axis in severity of asthma
  1. Tez No: 670059
  2. Yazar: MİNE HÜRYAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN GÜNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Astımlı hastalarda, atak ve remisyon dönemlerinde serum IL (İnterlökin)-33, IL-1 reseptör benzeri-1a (sST2) ve 25-hidroksivitamin D (25(OH)D) düzeylerinin astım hastalığının şiddetiyle ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi göğüs hastalıkları polikliniğine 01/09/20-31/12/20 tarihleri arasında başvuran, 20-65 yaş arası 27'si atak, 25'i ise remisyon döneminde olan toplam 52 astım hastası ve 28 sağlıklı gönüllü kontrol grubu olarak dahil edildi. Katılımcıların immünoglobulin E (IgE), hemogram, solunum fonksiyon testi (SFT), IL-33, sST2 ve 25(OH)D düzeyleri karşılaştırıldı. Bulgular: Astım hastalarında, kontrol grubuna göre sST2 düzeyleri yüksek, 25(OH)D düzeyleri düşük bulundu, IL-33 düzeyleri arasında ise fark bulunmadı. (Sırasıyla p=0.000, p=0.000, p=0.324). Hasta grubunda, kontrol grubuna göre IgE düzeyleri ve beyaz küre sayıları (WBC) yüksek bulunurken, eozinofil sayıları ve yüzdelerinde ise fark bulunmadı (Sırasıyla p=0.001, p=0.010, p=0.053, p=0.226). Atak grubunda, remisyon grubuna göre sST2 düzeyleri yüksek, 25(OH)D düzeyleri düşük olarak bulunurken, IL-33 düzeyleri arasında ise fark bulunmadı (Sırasıyla; p=0.000, p=0.038, p=0.569). Atak grubundaki astım hastalarında remisyon grubuna göre, WBC düzeyleri yüksek bulunurken, IgE düzeyleri, eozinofil sayıları ve yüzdeleri arasında ise fark bulunamadı. (Sırasıyla p=0.012, p=0.087, p=0.742, p=0.576). Astım için sST2 ve 25(OH)D düzeylerinin cut-off değerleri sırasıyla >2446.1 pg/ml ve ≤19 ng/ml iken, atak için bu değerler sırasıyla >3733 pg/ml ve ≤12.6 ng/ml olarak bulundu. Sonuç: Hasta ve atak gruplarında, kontrol grubuna göre, sST2'yi yüksek, 25(OH)D'yi ise düşük bulduk. Sonuçlarımız, sST2 ve D vitamini düzeylerinin astımın şiddeti ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to evaluate serum IL-33, IL-1 receptor like-1a (sST2) and 25 hydroxyvitamin D (25(OH)D) leves of asthma patients during exacerbation and remission. Materials and Methods: From Prof. Dr. Cemil Tascioglu City Hospital pulmonology outpatient clinic patients between 01/09/21-31/12/20 enrolled the study. There were 28 healthy controls and 52 asthma patients. 27 of asthma patients were in exacerbation and 25 of them were in remission. Immunoglobulin E (IgE), complete blood count, pulmonary functions tests (SFT), IL-33, sST2 and 25(OH)D levels from all participants were measured and compared. Results: Compared with control group, asthma patients, had higher levels of sST2, lower levels of 25(OH)D, no significant differences in levels of IL-33 (p=0.000, p=0.000, p=0.324 respectively). Compared with control group, asthma patients had higher levels of IgE and White blood cells (WBC) and no significant differences in levels of eosinophil count and percentage (p=0.001, p=0.010, p=0.053, p=0.226 respectively). Asthma patients in exacerbation had higher sST2 levels, lower 25(OH)D levels than asthma patients in remission and no significant differences in levels of IL-33. (p=0.000, p=0.038, p=0.569 respectively). Asthma patients in exacerbation had higher levels of WBC and no significant differences in levels of IgE, eosinophil count and percentage than asthma patients in remission (p=0.012, p=0.087, p=0.742, p=0.576, respectively). The cut-off values for asthma of sST2 and 25(OH)D levels were >2446.1 pg/ml and ≤19 ng/ml respectively. The cut-off values for asthma exacerbation for sST2 and 25(OH)D were >3733 pg/ml and ≤12.6 ng/ml respectively. Conclusion: In patients with asthma and asthma exacerbation, there were higher levels of sST2 and lower levels of 25(OH)D than control group. In conclusion, levels of sST2 and vitamin D might be related to severity of asthma.