İntrapartum transperineal ultrasonografinin doğum süresi ve doğum şeklini öngörmedeki yeri
The role of intrapartum trasperineal ultrasonography in predicting the duration and mode of delivery
- Tez No: 670060
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÜSTÜNYURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: İntrapartum transperineal ultrasonografi ile ölçülen ilerleme açısı, retropubik doku kalınlığı ve baş perine mesafesinin multipar ve nullipar hastalarda doğum süresi ve doğum şeklinin öngörüsünde yardımcı yöntemler olarak yer alabileceğini, ilerlemeyen eylem ve sefalopelvik uyumsuzluk(CPD) gibi sezeryan endikasyonlarının kararında yardımcı olabileceğini ve böylece uzayan doğum eyleminin sebep olduğu maternal ve fetal komplikasyonları azaltmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Doğum eylemi amacı ile interne edilen 201 gebe dahil edildiği tek merkezli, prospektif bir kohort çalışmadır. Çalışmaya 133 multipar, 68 nullipar, yaş aralığı 18-42 olan hasta dahil edilmiştir. Transperineal ultrasonografi ile ilerleme açısı (AOP), retropubik doku kalınlığı (RTT) ve baş perine mesafesi (HPD) olmak üzere latent faz(LF) ve aktif fazda(AF) her hasta toplamda iki kez değerlendirilmiştir. Aynı zamanda her hastada servikal dilatasyon, efasman ve baş seviyesi dijital muayene ile değerlendirilmiştir. Hastalar nullipar, Multipar, vajinal doğum yapanlar ve sezaryen doğum yapanlar olarak gruplandırılmıştır. Doğum sonrası bebek ağırlığı, APGAR skoru ve baş çevresi kaydedildi. Doğum şeklini ve süresini öngörmede, istatistiksel analizler SPSS v22.0 ve Medcalc Statistical Software v19 programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate prediction of delivery time and mode of delivery with angle of progression, retropubic tissue thickness and head perineum distance measured by intrapartum transperineal ultrasanography in multiparous and nulliparous patients and decision of cesarean indications such as prologed labor and cefalopelvic disproportion and reduction of maternal and fetal complication thus caused by prologed labor. Materials and Methods: It is a single-center, prospective cohort study including 201 pregnant women who were interned for the purpose of labor. 133 multiparous, 68 nulliparous, age range of 18-42 patients were included in the study. In the latent phase (LP) and active phase (AP), each patient was evaluated twice in total, including the angle of progression (AOP), retropubic tissue thickness (RTT), and head-perineum distance (HPD) by transperineal ultrasonography. At the same time, cervical dilatation, effacement and fetal station were evaluated by digital examination in each patient. The patients were grouped as nulliparous, multiparous, vaginal deliveries and cesarean deliveries. Postnatal baby weight, APGAR score and head circumference were recorded. Statistical analyzes were performed with SPSS v22.0 and Medcalc Statistical Software v19 to predict the mode and duration of delivery.