Rıza Çolakoğlu'nun Telafer'den derlediği metinlerde geçen halk bilimi ürünlerinin şekil bilgisi açısından incelenmesi
Analysis the shape and information of Talafar folklore transmitted text compiled by Rıza Çolakoğlu
  1. Tez No: 670098
  2. Yazar: MOHAMMED ABDULGHANI ELIAS AL ABBAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YASTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 577
Özet
Bu çalışmada; Irak Türkmenlerinden araştırmacı yazar Rıza Çolakoğlu'nun Telafer'den derlediği metinlerde geçen halk bilimi ürünleri dört bölümde incelemiştir. Giriş bölümünde Irak Türkmenlerinin tarihi, nufüsları, yerleşim yerleri, Te-lafer sözcüğünün anlamı, Telafer tarihçesi, coğrafi konum ve sosyoekonomik duru-mu, Telafer'in eski mahalle adları ve bazı ana aşiret adları hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca Türkmen sözcüğünün anlamı, Irak Türkmen Türkçesinin tarihi, Çola-koğlu'nun hayatı, edebî kişiliği ve eserleri hakkında da kısaca bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, Çolakoğlu'nun Telafer'den derlediği metinler şekil bilgisi açıdan incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Telafer Türkmen Türkçesiyle yazılmış olan“Telafer Folk-loru ve Hoyrat ve Manilerim”adlı olan eserlerden yola çıkılarak 843 atasözü, 177 kafiyeli atasözü, 251 deyim, 75 dua, 187 beddua ve 479 mani çevri yazıya aktarılmış-tır. Dördünce bölümde ise Telafer'den derlenen metinlerde geçen sözcüklerin standart Türkiye Türkçesindeki farklı anlamları ve yabancı sözcüklerin Türkçe an-lamları alfabetik olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the folklore works in the texts compiled by Rıza Çolakoğlu, who is a famous researcher, writer and poet from Iraqi Turkmens, from Tal Afar, under four chapters. In the introduction and in the first chapter, a detailed history of Iraqi Turkmens, the etymology of the Turkmen word, the Turkmen population and set-tlements were explained. Then, the history of Iraqi Turkmen Turkish and the social and economic situation of Turkmen Tal Afar were explained, later, old neigh-borhood names and some main tribal names in Tal Afar were emphasized. Besides, in the first chapter, the life, literary personality, writings and works of Çolakoğlu were tried to be included. In the second chapter, the texts compiled by Çolakoğlu from Tel Afar were examined in terms of morphology. In addition, non-text examples in terms of mor-phology were given in the examination section. The third chapter examines the works which were written in Tal Afar Turkmen Turkish that cover 843 proverbs, 177 rhyme proverbs, 251 idioms, 75 prayers, 187 curses, and 479 manis. In the fourth part, on the other hand, the meaning differences of the words in the texts compiled from Tal Afar from standard Turkey Turkish, and the Turk-ish meanings of foreign words were included alphabetically.