Olekranon osteotomisinde başsız kanüllü vida ile fiksasyonun etkinliğinin diğer fiksasyon yöntemleri ile biyomekanik olarak karşılaştırılması
Biomechanical Comparison of Various Fixation Methods Efficiency in Olecranon Chevron Osteotomy
  1. Tez No: 670099
  2. Yazar: ABDULLAH ONUR BATIHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL KAZIMOĞLU, UZMAN MEHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Olekranon chevron osteotomisi, kompleks humerus distal uç kırıkları için tanımlanımlanmış ve yaygın kullanılan bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı, olekranon chevron osteotomisinin tespitinde başsız vidanın (ful yivli başsız kanüllü kompresyon vidası) etkinliğini biyomekanik olarak değerlendirmektir. Sentetik ulna kemiği modelleri üzerinde kılavuz kullanarak, olekranonda chevron osteotomisine uygun standart kesiler testere yardımıyla oluşturuldu. Numuneler, her grupta toplam 8 adet olacak şekilde randomize bir şekilde 4 farklı tespit grubundan birine yerleştirildi. Grup1: Gergi bandı ile tespit, Grup2: Plak vida ile tespit, Grup3: Başlı kanüllü vida ile tespit, Grup 4: Başsız kanüllü vida ile tespit olacak şekilde isimlendirildi ve toplam dört farklı çalışma grubu oluşturuldu. Tüm materyaller, dirsek eklemini 90 derece fleksiyonda taklit eden ve triseps kası çekme kuvvetine benzer bir aksiyel yüklenme altında biyomekanik olarak değerlendirildi. Yüklenme sonrası, 350 N ve 500 N kuvvetlerindeki ortalama ayrışma değerleri, ortalama maksimum ayrışma değerleri ve tespit yetmezliğine yol açan kuvvetler ölçülüp tespit grupları istatiksel olarak kıyaslandı. Osteotomi hattına 350 N ve 500 N kuvvet yüklenmesi ile osteotomi hattındaki ayrışma değerleri karşılaştırıldığında, gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadı. İmplant yetmezliğine yol açan maksimum kuvvet değerleri kıyaslandığında ise Grup 4 için diğer gruplara göre anlamlı derecede yüksek değerler ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Biomechanical Comparison of Various Fixation Methods Efficiency in Olecranon Chevron Osteotomy. Olecranon chevron osteotomy is a well defined and widely used method for complex distal humeral fractures. The aim of this study is to biomechanically evaluate the efficacy of a headless screw (full threaded headless cannulated compression screw) in the fixation of olecranon chevron osteotomy. Using a guide on synthetic ulna bone models, a standard chevron olecranon osteotomy was created by saw. The specimens were randomly assigned to one of the four fixation groups (n = 8 per group) Group1: Fixation with tension band, Group2: Fixation with plate, Group3: Fixation with head cannulated screw, Group 4: Fixation with headless cannulated screw, and a total of four different study groups were formed. All materials were evaluated biomechanically under an axial load to simulating triceps muscle pulling force at the elbow joint in 90 degrees flexion. After loading, the average separation values at 350 N and 500 N forces, the average maximum separation values and the forces causing fixation failure were measured and the fixation groups were statistically compared. When the 350 N and 500 N force loading on the osteotomy line and the decomposition values on the osteotomy line were compared, no significant difference was found between the groups at 350 N and 500 N loads respectively. When the maximum force values leading to implant failure were compared, Group 4 revealed significantly superior results to the other groups.