Enerji şirketlerinin yapısına yönelik regülasyon müdahalelerinin Türk Ticaret Kanunu açısından değerlendirilmesi
The assesment of regulation intervention towards the structure of energy companiesfrom the perspective of Turkish Commercial Code
  1. Tez No: 670113
  2. Yazar: BEKİR ÇELİKDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 466
Özet
Enerji faaliyetleri, gerek devlet eliyle gerekse özel teşebbüsler eliyle Türk Ticaret Kanunu'na göre kurulmuş, özel hukuk hükümlerine tabi şirketler eliyle yerine getirilmektedir. Türk Ticaret Kanunu'na göre kurulan ve faaliyet gösteren enerji şirketleri aynı zamanda enerji sektörüne ilişkin kuralları içeren ve tamamına birden regülasyon denilen ve Türk Ticaret Kanunu'na göre uygulanma önceliğine sahip olan özel kanun ve ikincil düzenlemelerden oluşan mevzuata tabidirler. Regülasyonun, enerji şirketlerinin faaliyetlerinin yanı sıra, özellikle şirketlerin kuruluşuna, pay sahipliği yapısına, sermaye yapısına, yönetim yapısına yönelik müdahaleler öngören kurallar içerdiği görülmektedir. Bunun yanında, regülasyonun, denetime, bölünme, birleşmeye, şirketler topluluğuna, kamuyu aydınlatma ilkesine ve hukuki ayrıştırmaya ilişkin olarak doğrudan veya dolaylı kurallar öngörmesi, enerji şirketlerinin bu yönlerden de regülasyon müdahalelerine maruz kalmasına yol açmaktadır. Söz konusu regülasyon müdahalelerinin, genel itibariyle Türk Ticaret Kanunun'dan sapma teşkil etmesi nedeniyle, Türk Ticaret Kanunu'nun enerji şirketlerine yönelik uygulama alanını daralttığı bir gerçektir. Çalışmamızda, enerji şirketlerine ilişkin olarak belirtilen konulara yönelik regülasyon müdahalelerinin Türk Ticaret Kanunu'ndaki hükümler karşısındaki durumu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy services is performed by both the state-owned companies or privately owned companies established according to the Turkish Commercial Code. Energy companies established and operated under Turkish Commercial Code are also subject to the rules constituted by the special codes and secondary rules which are primarily taken precedence of Turkish Commercial Code and which all of them is called the regulation. It is clear that the regulation includes the rules stipulated interference towards especially establishment, shareholding structure, management structure, capital structure of energy companies as well as towards their operation. Additionally energy companies are also subject to the regulation interference because of regulation also stipulates the direct or indirect rules regarding audit, division, merger, group companies, disclosure and unbundling. Since the regulation interferences generally constitutes derivation from the Turkish Commercial Code, it is reality that the Code limits the scope of the implementation relating to the energy companies. In this thesis, the position of regulation interference towards the mentioned scope of energy companies in relation to the Turkish Commercial Code is analysed.