İleri evre halluks rigidus hastalarında total metatarsofalangeal eklem artroplastisi ile metatarsofalangeal artrodez ameliyatları erken dönem sonuçlarımızın karşılaştırılması
Comparison of our early period results of total metatarsofalangeal joint artroplasty and metatarsofalangeal artrodesis surgery in patients with advanced stage hallux rigidus
  1. Tez No: 670185
  2. Yazar: HAKAN SAYGILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Halluks rigidus ayağın sık görülen osteartritlerinden olup, ileri evre halluks rigidus tedavisinde birçok cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Biz çalışmamızda ileri evre halluks rigidusda artrodezle total eklem replasmanının erken dönem sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık. Metin Sabancı Baltalimanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde 15.02.2012–13.09.2013 tarihleri arasında 36 hastanın 38 ayağı ileri evre halluks rigidus hastalığı nedeniyle 15 ayağa metalik total eklem replasmanı ve 23 ayağa 1.metatarsofalangeal (MTF) eklem artrodez ameliyatı tekniği uygulanarak ameliyat edildi. Bu hastalardan total eklem replasmanı yapılan 15 ayak ve 1. MTF artrodez yapılan 16 ayak olmak üzere toplam 31 hastanın 31 ayağı çalışmaya dahil edildi. Hastalar ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası poliklinik kontrollerinde çektirilen ayakta basarak ön - arka, yan ve oblik grafiler, AOFAS-HMI skoru ve VAS skalası ile değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların 6'sı (%20) erkek, 25'si (%80) ise kadındı. Ameliyat tarihinde hastaların yaş ortalaması 55,9 yaş idi. Hastaların ortalama takip süresi 18,6 ay idi. MTF total eklem replasmanı yapılan grupta ortalama takip süresi 16 ay iken MTF eklem artrodezi yapılan grupta ise 21,2 ay idi. En kısatakip süresi 10 ay iken en uzun takip süresi 29 aydı. Coughlin ve Shurnas tarafından tariflenen halluks rigidus klinik ve radyolojik evrelemesine göre 12'si (%38) evre 3, hastaların 19'u (%62) ise evre 4'tü. Her iki grubun ameliyat sonrası AOFAS-HMI skoru, hasta memnuniyet oranındaki artış ve VAS skalasında azalma istatistiksel olarak anlamlıdır. Artrodez ve total eklem artroplastisi yapılan gruplar arasında ameliyat öncesi AOFAS(p:0,227), ameliyat sonrası AOFAS (p:0,475), ameliyat öncesi VAS (p:0,394) ve ameliyat sonrası VAS (p:0,118) skorları ve hasta memnuniyeti oranları arasında anlamlı fark saptanmadı (p:0,262). Total eklem replasmanı yapılan 1 hastada revizyon cerrahisi uygulanarak artrodeze dönüldü. Hastaların en sık memnuniyetsizlik sebebi ağrılarının tam olarak geçmemesiydi. İleri evre halluks rigidus cerrahisinde çalışmamızda bu iki tedavinin etkinliğinin AOFAS-HMI, VAS skorları ve hasta memnuniyet oranlarının birbirine üstün olmaması sonucunda hastaların istekleri ve beklentileri doğrultusunda her iki tedavi seçeneğinin de uygulanabilir olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Hallux rigidus is a common arthritic disorder of foot. There are several surgical options for advanced hallux rigidus. Total joint replacement is a good option for advanced hallux rigidus. In our study we compared arthrodesis and total joint replacement. Thirty eight feet of thirty six patients were operated due to advanced hallux rigidus, using“arthrodesis for 23 feet and metallic total joint replacement for 15 feet technique”in the“Baltalimanı Metin Sabancı Bone and Joint Diseases Education and Research Hospital”. We accessed thirty-six feet of 36 patients. The patients were evaluated with standing AP, lateraland oblic feet radiographies obtained before surgery and during last controls,“ AOFAS-HMIscala”and“VAS scala”. Twenty five (%80) of the cases were female and six (%20) were male. Mean follow-up period was 18,6 months. Mean follow-up period was 21,2 months for arthrodesis and 21,2 months for total joint replacement. Twelve (%38) were grade 3 arthritis and nineteen (%62) were grade 4 arthritis by using Coughlin ve Shurnas classification. Significant improvements were seen in the AOFAS-HMI score and patient satisfactionrate, with a decrease in the VAS score in all 2 groups.According to the AOFAS-HMI score, patient satisfaction rate and VAS score, nosignifigcant differences was found between groups. One major complication was found in total joint replacement and was revised to arthrodesis. The most common reason for dissatisfaction is ongoing pain. However, according to the results of our study for advanced hallux rigidus, there were nosignificant differences between two groups. We concluded that both treatment options can be applied in accordance with the demands and expectations of patients for advanced hallux rigidus