Omuz manyetik rezonans görüntülemede akromion tipleri ile rotator manşet yırtıkları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between acromion types and rotator cuff tears in shoulder magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 670184
  2. Yazar: ABDULLAH DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ŞALK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Omuz Manyetik Rezonans Görüntülemede Akromion Tipleri ile Rotator Manşet Yırtıkları Arasındaki İlişkinin Değerlendirilmesi, Dr. Abdullah DUMAN, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Radyoloji Anabilim Dalı, Sivas, 2021 Amaç: Bu çalışmada omuz eklemindeki akromionun açısının ve tipinin, subakromiyal mesafenin rotator manşet patolojileri ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Ortopedi polikliniğine 01.01.2018 - 01.01.2019 tarihleri arasında başvuran ve Radyoloji Anabilim Dalı'nda omuz manyetik rezonans görüntüleme tetkiki yapılan hastalar dahil edildi. Çalışmaya 447 erkek ve 738 kadın olmak üzere 18 yaş ve üzerindeki toplam 1185 hasta dahil edildi. Hastaların konvansiyonel MR görüntülerinden akromion açısı, akromion tipi, subakromial (akromiohumeral) mesafe ve rotator manşet kasları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 1185 hastanın 592'sinde supraspinatus kas tendonunda yırtık saptanırken, 593 hastada yırtık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Relationship Between Acromion Types and Rotator Cuff Tears in Shoulder Magnetic Resonance Imaging, Dr. Abdullah DUMAN, Sivas Cumhuriyet University, Department of Radiology, Sivas, 2021 Aim: In this study, we aimed to investigate the relationship between the angle and type of the acromion in the shoulder joint and the subacromial distance with rotator cuff pathologies. Method: Patients who applied to the Orthopedics outpatient clinic at Sivas Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital between 01.01.2018 - 01.01.2019 and had shoulder magnetic resonance imaging in the Department of Radiology were included. A total of 1185 patients aged 18 and over, 447 men and 738 women, were included in the study. Acromion angle, acromion type, subacromial (acromiohumeral) distance and rotator cuff muscles were evaluated from conventional MR images of the patients. Results: While 592 of the 1185 patients included in the study had tears in the supraspinatus muscle tendon, no tear was found in 593 patients.