Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda apne-hipopne endeksi ile bir endotel disfonksiyonu göstergesi olan serum endocan seviyesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assesment of relationship between endocan ve apne-hypopne i̇ndex in obstructive sleep apne patients
- Tez No: 670187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ PÜŞÜROĞLU, DOÇ. DR. ÖZGÜR AKGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç:Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) ve endotel disfonksiyonu kardiyovasküler hastalıklar ve atreoskleroz gelişimi ile ilişkilidir. Endocan endotelyal disfonksiyonunu gösteren bir markırdır. Endotel disfonksiyonunun nedenlerinden biride OUAS dır. Biz bu araştırmada OUAS lı hastalarda apne-hipopne endeksi ile serum Endocan seviyesi arasındaki ilişkiyi araştırdık. Gereç ve yöntem: Horlama şikayeti olan ve uyku apne sendromu ön tanısı ile uyku polikinliğine başvuran ardışık 179 hasta çalışmaya alındı . Koroner arter hastalığı olan hastalar çalışmaya alınmadı. Tüm hastalara polisomnografi testi uygulandı. Apne – Hipopne (AHI) endeksi 5 in latında olanlar kontrol grubu olarak alındı. (n=39) AHI si 5 in üstünde olan hastalar OUAS grubuma alındı.
Özet (Çeviri)
Background: Obstructive sleep apnea (OSA) and endothelial dysfunction are associated with cardiovascular risk factors and development of atherosclerosis Endocan is endothelial dysfunction marker. In this article, we investigated the relationship between Endocan and Apnea –hypopnea indexi in OSA patients. Methods: A total of 179 patients with snoring complaints were included in the study. All patients were administered polysomnography and based on the results, the participants were allocated to the control group if their apnea-hypopnea index (AHI) was