Demokrat Parti Döneminde Adana'da siyasal hayat (1950-1960)
The political life in Adana during the Demokratic Party Period
  1. Tez No: 670196
  2. Yazar: ESRA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Türkiye'de çok partili hayata geçiş kararının alınması ile birlikte Cumhuriyet Halk Partisi'nden ayrılarak kurulan Demokrat Parti, 1946 yılında yapılan seçimlere katılarak Türk siyasal hayatında yerini almıştır. Teşkilatlanmasını kısa sürede ülke düzeyinde genişleten Demokrat Parti, 1950 yılındaki genel seçimlerden birinci parti olarak meclise girmiş ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin 27 yıllık iktidarına son vermiştir.“Demokrat Parti Dönemi'nde Adana'da Siyasal Hayat (1950-1960)”başlıklı tezde Demokrat Partili Adana milletvekillerinin parlamento çalışmaları ve kentin siyasal hayatı üzerine odaklanılmıştır. Sözü edilen yerleşim birimindeki siyasal hayat kapsamında, kente dair politik tartışmalar ve argümanlar incelenmiştir. Çalışmada çok partili hayata geçiş ile birlikte Demokrat Parti başta olmak üzere diğer muhalefet partilerin kuruluşu hakkında bilgi verilmiştir. 1946-1950-1954-1955-1957 genel ve yerel seçimlerin sonuçları, partilerin bu seçimlere yönelik faaliyetlerine de değinilmiştir. Araştırmalar yapılırken öncelikle arşiv belgeleri, Türkiye Büyük Millet Meclis Tutanakları, resmi raporlar, dönemin yerel ve ulusal basını, konu üzerine yazılan kitaplar, makaleler, stratejik yayınlar yararlanılan başlıca kaynaklar arasındadır. Adana, XIX. yüzyılda Osmanlı Devleti için bir önemli bir vilayet olmuştur. Cumhuriyet devrinde de bu önemini korumuş, Türkiye'nin belli başlı şehir merkezlerinden birini oluşturmuştur. Çukurova bölgesinin topraklarının büyük bir tarım havzasını teşkil etmesi ve bunda Adana'nın merkezi bir yer ediniyor olması gerçeği Demokrat Parti döneminde de fark edilmiştir. Demokrat Parti'nin tarım politikalarının uygulanmasında Adana ve çevresi cazip bir coğrafya olarak dikkat çekmiştir. Özellikle Kore Savaşı'nda pamuk fiyatlarının tavan yapması, ulusal ve uluslararası ilgiyi Çukurova bölgesine toplamıştır. Bu bağlamda Demokrat Parti döneminde Adana'da gerçekleşen siyasi gelişmelere yerel basın aracılığıyla mercek tutulmuş, kentin gündemi ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Democrat Party, which was established by leaving the Republican People's Party with the decision to transition to multi-party life in Turkey, took its place in Turkish political life by participating in the elections held in 1946. The Democrat Party, which expanded its organization at the country level in a short time, entered the parliament as the first party in the 1950 general elections and ended the 27-year rule of the Republican People's Party. The thesis titled“Political Life in Adana during the Democratic Party Period (1950-1960)”focused on the parliamentary work of the Democratic Party deputies and the political life of the city. Political debates and arguments about the city were examined within the scope of the political life in the mentioned settlement. In the study, information was given about the establishment of other opposition parties, especially the Democrat Party, with the transition to multi-party life. The results of the general and local elections of 1946-1950-1954-1955-1957 and the activities of the parties towards these elections are also mentioned. Archive documents, Turkish Grand National Assembly Minutes, official reports, local and national press of the period, books written on the subject, articles and strategic publications are among the main sources used in research. Adana, XIX. century became an important province for the Ottoman Empire. It maintained this importance during the Republican era, and it formed one of the prominent city centers of Turkey. The fact that the territory of the Çukurova region constitutes a large agricultural basin and Adana has a central place in this was also noticed during the Democratic Party period. Adana and its surroundings have attracted attention as an attractive geography in the implementation of the agricultural policies of the Democratic Party. The peak of cotton prices during the Korean War brought national and international attention to the Çukurova region. In this context, the political developments that took place in Adana during the Democratic Party period were focused on, through the local press, and the city's agenda was tried to be put forward.