Küreselleşmenin gelir eşitsizliği üzerine etkileri: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için karşılaştırmalı bir analiz
The effects of globalization on income inequality: A comparative analysis for selected developed and developing countries
  1. Tez No: 670197
  2. Yazar: SEVGİ SOMUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Adil bir dünya ve eşit haklara sahip olmak adına, gelirin belli bir kesimini içerisine alan grupların çıkarına göre paylaştırılmasından ziyade eşit olarak dağıtılması gerekmektedir. Bu yüzden gelir eşitsizliğini etkileyen birçok faktör içinde küreselleşmenin payı da yadsınamaz bir gerçektir. Bu hususta oldukça önemli olan küreselleşme de kendini birçok alanda göstermiş ve göstermeye devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı, seçili gelişmiş ve Türkiye'nin de dahil olduğu seçili gelişmekte olan ülkelerde, küreselleşmenin gelir eşitsizliği üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla 1995-2016 yıllık verileri kullanılarak Dinamik Panel Veri Analizi, Genelleştirilmiş Momentler Metodu (GMM) ile analizler gerçekleştirilmiştir. Analiz küreselleşmenin, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ne gibi etkileri olduğunu ortaya koymak açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to have a fair world and equal rights, the income should be distributed equally rather than favouring certain groups and sharing it based only on these groups interests. Therefore, the role of globalization among many other factors affecting income inequality is an undeniable fact. In this regards, globalization, has played a significant role and its impacts continues to be dominant. The aim of this study is to investigate the effects of globalization on income inequality in selected developed and selected developing countries including Turkey. For this purpose, analyzes were carried out with Dynamic Panel Data Analysis, Generalized Method of Moments (GMM) using 1995-2016 data. Such analysis is crucial in revealing the effects of globalization in developed and developing countries.