Yeni medyada toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve siberfeminizmin yıkılışı
Gender inequality in the new media and the destruction of cyberfeminism
- Tez No: 670195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM PARLAYANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Demokratik kamusal alan için dijital teknolojiler önemli bir umut olmuştur. Feminist kuramcılar ise cinsiyet eşitliğini ancak dilsel devrimde ve demokratik kamusal alanda görmüşlerdir. Bu nedenle siberfeminist görüş olgunlaşmıştır. Siberfeminizmin en önemli kuramcısı olan Donna Haraway ise, dijital teknolojileri cinsiyet eşitliğinin ötesinde, cinsiyetsizliğe dayandırdığı bir düzlem kurarak, dijital feminizme yeni bir bakış getirmiştir. Siborg olarak tanımladığı bu yeni cinsiyetsiz yaratık, yine gelişen teknoloji sayesinde varılabilmekte, teknoloji insanı cinsiyetsizleştirmektedir. Bununla birlikte dilsel devrimin gerekliliğininde altını çizen Haraway, bu devrimin oluşabilmesini yine cinsiyetsizleşmekte aramaktadır. Bu bağlamda yeni medya gelişen teknolojinin dilsel düzlemde en önemli alanını oluşturduğu için, siberfeminizmin öngördüğü cinsiyetsizlik ve dilsel devrimi analiz edebilmek adına en uygun mecra olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital technologies have been an important hope for the democratic public sphere. Feminist theorists have seen gender equality only in the linguistic revolution and the democratic public sphere. Therefore, the cyberfeminist view has matured. Donna Haraway, the most important theorist of cyberfeminism, brought a new perspective to digital feminism by establishing a platform where digital technologies are based on gender equality beyond gender equality. This new sexless creature, which he describes as a cyborg, can be found again thanks to the developing technology, and technology renders a person asexual. However, underlining the necessity of a linguistic revolution, Haraway is looking for the formation of this revolution by becoming sexless again. In this context, since new media constitutes the most important area of developing technology on the linguistic level, it appears as the most appropriate medium for analyzing the genderlessness and linguistic revolution envisaged by cyberfeminism.