Güncel kariyer yaklaşımlarının kariyer başarısına etkisi
The impact of new career approaches on career success
- Tez No: 670239
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OYA ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Örgüt yapılarındaki değişiklikler, istihdam ilişkilerindeki ve iş gücü yapısındaki değişiklikler gibi çalışma yaşamındaki güncel gelişmeler doğrultusunda geleneksel kariyer anlayışı yerini daha dinamik ve hareketli bir yapı sergileyen güncel kariyer yaklaşımlarına bırakmaya başlamıştır.“Sınırsız kariyer”ve“değişken kariyer”gibi güncel kariyer yaklaşımlarının yükselişe geçmesiyle birlikte kariyer başarısının objektif kriterler doğrultusunda ele alındığı geleneksel kariyer anlayışından farklı olarak, kariyer başarısının sübjektif yönüne vurgu yapılmaya başlanmıştır. Bu doğrultuda araştırmada, güncel kariyer yaklaşımlarının bireylerin kariyer başarıları üzerinde etkisi olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca iş-yaşam dengesinin bu etki üzerinde düzenleyici bir rolü olup olmadığı incelenmiştir. Katılımcıların sınırsız kariyer tutumları, değişken kariyer tutumları, sübjektif kariyer başarısı algıları ve iş-yaşam dengelerinin sahip oldukları demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek ise araştırmanın ikincil amacını oluşturmaktadır. Araştırma, İstanbul ili özel sektör işletmelerinde çalışmakta olan 400 beyaz yakalı çalışan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hipotezleri test etmek için basit, çoklu ve hiyerarşik regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Fark testlerinde ise t-testi ve tek yönlü varyans analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sınırsız kariyer tutumunun ve değişken kariyer tutumunun sübjektif kariyer başarısı algısı üzerinde pozitif yönde bir etkisinin olduğunu tespit edilmiş, objektif kariyer başarısı üzerinde ise anlamlı bir etki görülmemiştir. Sınırsız kariyer tutumunun ve değişken kariyer tutumunun sübjektif kariyer başarısı algısı üzerindeki etkisinde iş-yaşam dengesinin düzenleyici rolünün varlığı tespit edilmiştir. Ayrıca sınırsız kariyer tutumunun gelir düzeyine göre, değişken kariyer tutumu ve iş-yaşam dengesinin yaş grubuna göre, sübjektif kariyer başarısının ise terfi, gelir, pozisyon ve yaş grubuna göre anlamlı şekilde farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In line with current developments in working life such as changes in organizational structures, employment relations, and workforce structure, the traditional career approach has started to being replaced by new career approaches that exhibit a more dynamic and active structure. In conjunction with the rise of new career approaches such as“boundaryless career”and“protean career”, the subjective aspect of career success different from the traditional career approach where career success is addressed in line with objective criteria has been started to be emphasized. Accordingly, the aim of the study is to determine whether new career approaches affect individuals' career success or not. In addition, whether the work-life balance has a moderator role on this effect has been examined. As a secondary purpose of the study whether the participants' boundaryless career attitudes, protean career attitudes, subjective career success perceptions, and work-life balances differ according to demographic factors has been investigated. The research was conducted on 400 white-collar employees who work in private sector enterprises in Istanbul. To test the hypotheses; simple, multiple, and hierarchical regression analyzes were performed. T-test and one-way analysis of variance were used for difference tests. As a result of the study, it was determined that boundaryless career attitude and protean career attitude have a positive effect on subjective career success, but no significant effect was observed on objective career success. The moderator role of work-life balance on the effect of boundaryless career attitude and protean career attitude on subjective career success has been determined. Furthermore, it was determined that boundaryless career attitude differs significantly according to income level, protean career attitude and work-life balance differ significantly according to age group, and subjective career success differs significantly according to promotion, income, position, and age group.