Kilis il merkezinde rekreasyon faaliyetlerinin incelenmesi
Investigation of recreation activities in Kilis city center
  1. Tez No: 670240
  2. Yazar: YUNUS UĞURLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada rekreasyon faaliyetlerini belirleme, hizmet kalitesini ve insanların rekreasyonel beklentilerini incelemek amacı ile Kilis il merkezi sınırları içinde yaşayan, farklı yer ve zamanlarda, rastlantısal yöntemle belirlenen 18 yaş ve üstü 764 kişi ile anket yapılarak veriler oluşturulmuştur. Araştırmaya katılanların %46,5 erkek, %53,5 kadın olduğu belirlenmiştir. %18,6 serbest zaman etkinlik sıklık oranına sahip olduğu belirlenmiştir. Haftasonu serbest zaman etkinliğine en çok 27,4 katıldığını bildirmiştir. En çok arkadaşlarımla etkinliklere katılıyorum diyenlerin oranı %55,9 olarak tespit edilmiştir. Açık alan rekreasyon faaliyetlerine katılıyorum diyenlerin %31,8 ile an fazla olarak görülmektedir. Herhangi bir spor yaparak faaliyette bulunanların oranı %23,7 olarak görülmüştür. %30,2 rekreatif faaliyetleri stresten ve monoton yaşamdan kurtulmak için yaptığını belirtmişlerdir. Erkelerin %67 ile kadınların %57,9 serbest zaman faaliyet olanaklarının yetersiz olduğunu bildirmişlerdir.Serbest zamanları değerlendirmede birim ve personel yetersizliğini belirten erkekler %82,8 kadınlar %73,6 olarak bulunmuştur.Yerel yönetimlere ait serbest zaman alanlarının yetersiz olduğunu bildirenlerin oranı erkelerde %49, kadınlarda %43 olarak belirlenmiştir.Özel sektörlere ait serbest zaman alanlarını yetersiz bulanların oranı en çok erkeklerde %39,2, kadınlarda %42,1 görülmektedir. Rekreatif faaliyetler için en çok tesislerin yetersiz olduğunu belirten erkeklerde oran %23,4, kadınlarda ise serbest zaman alanlarının yetersiz olduğunu bildirme oranı en çok %23,5belirlenmiştir. Maddiyat, tesisler, ilgili uzman yetersizliği, serbest zaman alanları meslek gruplarına göre olumsuz olarak değerlendirilmiştir.Erkeklerin büyük bir bölümü belediyelerde serbest zaman aktiviteleri için uygun birim oluşturulmalı diyenlerin oranı fazla iken kadınlar daha fazla sanatsal ve kültürel içerikli etkinliklere önem verilmeli görüşü bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine recreational activities, service quality, and recreational expectations of people. Data were created by surveying with 764 people aged 18 and over, who were living in the city center of Kilis, at different locations and times, determined by random method. It was determined that 46.5% of the participants in the study were male and 53.5% were female. It was determined that 18.6% of the participants had free time activities frequency. Participants reported that they attended most of the weekend free time activities with a rate of 27.4%. The rate of those who said that they attended the activities with their friends was determined as 55.9%. It is seen as the highest with 31.8% of those who say they participate in outdoor recreation activities. The ratio of those who are active due to their interest in any sport is 23.7%. 30.2% of the participants stated that they do recreative activities to get rid of stress and monotonous life. 67% of males and 57.9% of females reported that facilities of free time activities were inadequate. 82.8% of the males and 73.6% of females stated the insufficiency of units and personnel in the recreational activities areas. The rate of those who state that free time areas belonging to local governments are insufficient is determined as 39,2% in males and 42,1% in females. The rate of those who find free time areas of the private sector is insufficient is determined as 49% in males and 43% in females. It was determined that the rate of males who stated that the facilities are insufficient for recreational activities is 23.4% at most, the rate of females who reported that free time areas are insufficient is 23.5% at most. Material, facilities, lack of relevant specialists, and free time areas were evaluated negatively according to occupational groups. While the ratio of those who say that a suitable unit should be established for free time activities by municipalities is higher among male participants, the view that artistic and cultural activities should be given importance is mentioned more by female participants.