Özellik eşitleme kısıtına sahip bir p-medyan probleminin tavlama benzetimi algoritmasıyla çözümü
Simulated annealing algorithm for solving p-median problem with attribute equity constraint
- Tez No: 670265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN YAKICI, DOÇ. DR. MÜMTAZ KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Barbaros Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Harekât Analizi Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Harekat Analizi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tesis yeri seçim problemi; postane, market gibi insanların ortak fayda sağladıkları noktaları bir yandan en iyi mevkiye yerleştirmeye çalışırken, bir yandan da dağıtım noktaları ve depolama alanları gibi kritik öneme sahip yerlerin nereye konumlandırılacağına karar veren problemlerden birisidir. Bu çalışma ile tesis yeri seçim problemleri arasında önemli bir yer tutan p-medyan problemi tanıtılarak, tesis ve talep noktaları arasında ortaya çıkan maliyetlerin minimize edilmesi amaçlanmıştır. Problemin sahip olduğu kısıtlara ek olarak“özellik eşitleme kısıtı”eklenmiştir. Oluşan yeni durum, literatürden alınan test problemleri aracılığıyla matlab programı kullanılarak tavlama benzetimi algoritmasıyla çözülmüş ve çıkan sonuçlar Yakıcı ve Yiğit (2017) tarafından çalışılan genetik algoritma performans sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Her iki algoritmada ilk 10 problem için 50 düğüm 5 medyan, sonraki 10 problem için 100 düğüm 10 medyan kullanılmıştır. 12 farklı parametre setiyle (12 farklı deney ile) çözülen deneysel problemler neticesinde tavlama benzetimi algoritmasının genetik algoritmadan daha iyi sonuçlar alabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Facility location selection problem tries to decide the location of not only people's joint benefit places such as post office, market etc. but also the critical points such as distribution or storage facilities among many location options. This study's aim is to explicitly introduce to p-Median problem one of the important problems among many facility location problems and also to minimize the cost arised between the facility and demand points. In addition to existed constraints of problem,“Attribute Equity Constraint”has been added. Problem with these constraints has been solved with simulated annealing algorithm created in MATLAB and then founded results have been compared with Yakıcı and Yigit (2017)'s results founded by genetic algorithm. In both studies, in other words algorithms, for first 10 problems 50 nodes and 5 medians, for the next 10 problems 100 nodes and 100 medians have been implemented. Results of solving experimental problems with 12 different parameter sets explicitly showed that simulated annealing algorithm can provide better solutions than genetic algorithm.