Probabilistic structural equation modeling approach to investigate the relationships between image, trust, perceived value, satisfaction, and loyalty
İmaj, güven, algılanan değer, memnuniyet ve sadakat arasındaki ilişkileri araştırmada olasılıksal yapısal eşitlik modellemesi yaklaşımı
  1. Tez No: 670266
  2. Yazar: TUGAY KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAYAT GÖLBAŞI ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yapısal eşitlik modellemesi (YEM), özellikle ulaşım sektöründe müşteri algılarını modellemek için kullanılır. Müşteri algıları arasındaki her ilişki için güçlü bir teorik arka plan ve ampirik destek gereklidir. Bununla birlikte, herhangi iki değişken arasındaki ilişkinin yönünün belirsizliği veya araştırma konusu hakkında uzman bilgisinin yetersizliği gibi model oluşturmada bazı belirsiz konuların varlığından söz edilebilir. Eğer bir model teorik odaklı olsa bile, araştırmacı modelin verilerdeki yansımasını görmek ister; aksi takdirde verilerden yardım ister. Bu noktada, YEM'i Bayes ağı ile bütünleştiren hibrit bir yaklaşım olan olasılıksal SEM (PSEM) metodolojisi, faktörler arasındaki ilişkilerin yönlerini bulmada araştırmacılara yardımcı olabilir. SEM araştırmacıları Bayes ağlarını kullanarak yaklaşımın dinamik yönü sayesinde ek yorumlama imkanına sahip olabilirler. Faktörler arasındaki ilişkiler klasik yöntemler yerine bu tezde bahsedilen bilgi çıkarma algoritmaları ile de öğrenilebilir. Bu çalışmada, Ankara-Eskişehir illeri arasında faaliyet gösteren yüksek hızlı tren sisteminde verilen hizmetle ilgili yolcuların memnuniyet, sadakat, imaj, güven ve algılanan değer algıları arasındaki ilişkileri modellemek için yarı olasılıksal yapısal eşitlik modellemesi yaklaşımı uygulanmıştır. Sonuç olarak, imajın güven ve sadakat üzerinde, güvenin algılanan değer üzerinde, algılanan değerin memnuniyet üzerinde, memnuniyetin de sadakat üzerinde olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir. İlişkilerin geçerliliği, yapısal eşitlik modellemesi uyum iyiliği ölçümleriyle ampirik olarak da desteklenmiştir. Bayes ağları yardımıyla yüksek hızlı tren yolcularının algılarının etkileri farklı senaryolarda değerlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
Structural equation modeling (SEM) is used for modeling customer perceptions, especially in the transportation community. A strong theoretical background and empirical support are necessary for each relationship between the factors. Nevertheless, some obscure issues may exist in model building, like the uncertainty of the direction of the relationship between any two variables or the insufficiency of expert knowledge on the research subject. Even if there is a theory-driven model, the researcher would like to see the reflection of the model in the data; otherwise, s/he would like help from the data. At this point, the probabilistic SEM (PSEM) methodology, which is a hybrid approach integrating SEM with Bayesian network (BN), may help the researchers to find out the directions of the relationships between factors. By having a BN to work with, SEM researchers may also have additional interpretation opportunities, with the help of the dynamic side of the approach. The relationships between the factors may be learned through knowledge extraction algorithms stated in this thesis, in place of the causal link theory or the previous studies in the literature. In this thesis, semi-PSEM, which is a particular case of PSEM, was implemented to model the relationships between satisfaction, loyalty, image, trust, and perceived value, which are passenger perceptions related to the service provided in the high-speed rail system (HSRS) operating between Ankara and Eskisehir. As a result, it was found that image has a positive effect on trust and loyalty, trust has a positive effect on perceived value, perceived value has a positive effect on satisfaction, and satisfaction has a positive effect on loyalty. The validity of the relationships was empirically supported by the goodness-of-fit measures of SEM. The dynamic probabilistic predictive ability of BN was used to investigate the effect of the perceptions of HSRS passengers.