Genç yetişkinlerde akıllı telefon bağımlılığı, kişilik özellikleri ve tercih edilen telefon uygulamaları arasındaki ilişki
The relationship between smart phone addiction, personality traits and preferred phone applications in young adults
- Tez No: 670264
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, genç yetişkinlerin akıllı telefon bağımlılığı, kişilik özellikleri ve tercih edilen telefon uygulamaları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma için 100 kişiye anket uygulanmıştır. Katılımcılardan çevrimiçi anketler yoluyla elde edilen veriler SPSS 25.0 ile analiz edilmiştir. Bu kapsamda, tanımlayıcı istatistik yöntemleri, ilişkisiz örneklemler t-testi, varyans analizi (ANOVA), Tukey HSD çoklu karşılaştırma (posthoc) testi, çoklu regresyon ve ki-kare analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, genç yetişkinlerin demografik özellikleri ile akıllı telefon bağımlılığı arasında kısmen bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Kadınların ve sigara kullanmayanların akıllı telefon bağımlılıklarının anlamlı olarak daha yüksektir. Demografik özellikler ile tercih edilen akıllı telefon uygulamaları arasında kısmen ilişki bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sigara kullanmayanlar oyunları, aylık geliri 2500 TL'den az ve 5000 TL'den fazla olanlar verimlilik uygulamalarını, alkol kullananlar gezi uygulamalarını, kadınlar ve sporu daha sık yapanlar ise sağlık uygulamalarını anlamlı olarak daha önemli bulmaktadırlar. Yine demografik özellikler ile akıllı telefon bağımlılığı arasında ise anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Geçimlilik/uyumluluk, dışadönüklük ve duygusal tutarsızlık arttığında akıllı telefon bağımlılığı da anlamlı olarak artmaktadır. Bunun yanında, genç yetişkinlerin kişilik özellikleri ile tercih edilen akıllı telefon uygulamaları arasında da kısmi bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Son olarak, akıllı telefon bağımlılığı ile tercih edilen akıllı telefon uygulamaları arasında kısmi bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. İletişim uygulamalarını tercihin artması ile birlikte akıllı telefon bağımlılığı da zayıf düzeyde ancak anlamlı olarak artmaktadır. Genç yetişkinlerde akıllı telefon bağımlılığı, kişilik özellikleri ve tercih edilen telefon uygulamalarından elde edilen bulgular göz önünde bulundurularak yapılandırılabileceği ve ilerideki çalışmalarla çalışmanın bulgularının desteklenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between smartphone addiction, personality traits and preferred phone applications of young adults was examined. A questionnaire was applied to 100 people. The data obtained from the participants through online questionnaires were analyzed with SPSS 25.0. In this context, descriptive statistical methods, unrelated samples t-test, analysis of variance (ANOVA), Tukey HSD multiple comparison (posthoc) test, multiple regression and chi-square analysis were used. As a result of the research, it was found that there was a partial relationship between the demographic characteristics of young adults and smartphone addiction. The smartphone addiction of women and non-smokers was significantly higher. There was a partial relationship between demographic characteristics and preferred smartphone applications. Non-smokers found games more important. Those with a monthly income of less than 2500 TL and more than 5000 TL found productivity applications more important. Alcoholics found travel practices more important, women and those who exercised more frequently found health practices more important. Also, there was a significant relationship between demographic characteristics and smartphone addiction. Smartphone addiction also increased significantly when compatibility/compatibility, extraversion and emotional inconsistency increased. Furthermore, there was a partial relationship between the personality traits and their preferred smartphone applications. Finally, it has been determined that there was a partial relationship between smartphone addiction and preferred smartphone applications. With the increasing preference for communication applications, smartphone addiction also increases weakly but significantly. It is thought that it can be structured by taking into consideration the smartphone addiction, personality traits and the findings obtained from the preferred phone applications in young adults, and the findings of the study can be supported by future studies.