Feminizm teoremi bağlamında kürtaj hakkı üzerine politik bir inceleme
A political analysis on the right to abortion through feminism theorem
- Tez No: 670336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Feminist teorilerin tarihsel ve kavramsal açıkması yapılarak kürtaj hakkının feminist teori bağlamında incelenmesi ve kürtaj politikalarının bu doğrultuda analizi bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Feminizm, kadınların ve erkeklerin aynı haklara ve eşit statüye sahip olduğu bir toplum oluşturmak için çaba gösteren siyasal bir akımdır. 17-18. yy. döneminde kadının görevi annelik olarak algılanmış, 18.yy'dan sonra ise bu durum değişmeye başlamıştır. Yaşanan bu değişimin siyaset teorisine yansımaları bu çalışmada yer almaktadır. Tarihsel olarak feminizm akımı 3 dalgadan oluşmaktadır. Bunlardan ilki, kadınların erkeklerle hukuki eşitliğini öncelemektedir. İkincisi, kadın ve erkek arasındaki eşitsizliğin sosyal ve kültürel yönüne vurgu yapmıştır. Üçüncüsü ise, erkeklerle olan eşitlik veya eşitsizlik meselesinden ziyade kadın haklarını savunma konusunu merkezine koymuştur. Kürtaj politikalarının doğrudan kadın bedenine ve hayatına müdahale etmesi feministlerin bu politikaları birçok söylemsel hat üzerinden eleştirmesine ve bu politikalara karşı argüman geliştirmesine sebep olmuştur. Türkiye'de kürtaj politikaları dünyadaki birçok ülkenin aksine başlarda anti-natalist olarak serbest bir hal alırken nüfus dinamiklerinin değişimi ile pro-natalist politikalara dönüşmüştür. Bu çalışmada kürtaj konusunun neden bir çıkmaz olarak nitelendirildiği açıklanmış olup kürtaj karşıtı ve kürtajı savunan görüşler feminist teori bağlamında incelenmiştir. Son bölümde ise Türkiye'deki ve farklı toplumlardaki kürtaj politikalarına yer verilerek, güncel siyaset bağlamında kürtaj politikaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the historical and conceptual explanation of feminist theories, the examination of the right to abortion in the context of feminist theory and the analysis of abortion policies in this direction. Feminism is a political movement that acts to create a new society that men and women have the same rights and status. In the eighteenth-century women's profession was considered to be only motherhood. After eighteenth century this thought started to change. The effects of this change on political theory are included in this study. Feminism movement has 3 stages historically. First of them prioritizes the legal equality of women with men. Second stage emphasizes the inequality between men and women in social places. The last stage centers around the issue of defending women's rights rather than the issue of equality or inequality with men. The fact that abortion policies directly interfere with women's bodies and lives caused feminists to criticize these policies and to develop arguments against these policies. Unlike many countries in the world, abortion policies in Turkey became free as anti-natalists at first but turned into pro-natalist policies with the change of population dynamics. This study explains why the issue of abortion is considered a dead end, and anti-abortion and abortion views are studied in the context of feminist theory. Lastly, abortion policies in the context of current politics are studied by including abortion policies in Turkey.