Being a woman in a mens world a study of the situation of the female characters in the novels of Margaret Drabble
- Tez No: 12555
- Danışmanlar: PROF.DR. OYA MENTEŞE(BATUM)
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Margaret DRABBLE 'in romanlarındaki kadın karakterlerin, çağdaş toplumda kadının içinde bulunduğu durum üzerindeki görüşlerine ağırlık verilerek ince lenmesi, bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Yazar ingiliz olduğundan ve de romanlarındaki olaylar 1960 sonrası ingiltere'sinde meydana geldi ğinden, BİRİNCİ BÖLÜMDE İngiliz toplumu ve son yıl lardaki gelişmelerinin değerlendirilmesi uygun görül müştür. Bizim ölçülü ve tanımlayıcı bir biçimde sun duğumuz noktaların büyük bir kısmı yazar tarafından da ele alınarak, edebî bir şekilde işlenmiştir. İKİNCİ BÖLÜMDE İngiltere'de kadın haklarını tanıtma mücadelesinin (feminizm) nasıl geliştiği in celenerek, Margaret DRABBLE 'm çağdaş kadın yazarlara göre konumu belirlenmektedir. Daha sonra romanları tek tek ele alınarak (ÜÇÜNCÜ BÖLÜMDEN ONİKİNCİ BÖLÜME kadar) Margaret DRABBLE 'in kadın karakterleri ayrıntılı bir biçimde incelenmektedir. Herbir romanın tamamen özetini vermek çok geniş bir yer kaplayacağından, romanların dolambaçlı noktalarının yeterli bir biçimde bilindiği veya.. metin içerisindeki alintılardan anlaşılabileceği düşünülmüş, bu yüzden de konumuzla yakinen ilgili kısımlara ağırlık verilmiştir. Sonuç bölümünde (ONÜÇÜNCÜ BÖLÜM) bu araştirma- dan çikardığımız sentez ve Margaret DRABBLE 'in bize verdiği mesaj in şahsi bir yorumu yapılmıştır. Bu bölüm Margaret DRABBLE 'in kadın sorunu ile ilgili görüşle rini kapsamaktadır. Ayrıca konuya paralel ve tamamla- yıcı noktalar da ele alınmıştır. incelememiz Margaret DRABBLE 'in ne dereceye kadar feminist olduğunun değerlendirilmesi ile son bulmaktadır. Kaynakça da ekte sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This is a study of female characters in the novels of Margaret DRABBLE, focusing mainly on what they have to say about the condition of women in our contemporary society. The author being English, and her stories taking place in Britain from the I960' s onwards, it has been considered relevant to start in Chapter I with an ap praisal of British society and of the way it has evol ved in recent years. Many of the points we make in a sober and descriptive manner have been taken up in a literary fashion by our author. Chapter II reviews how feminist issues have been approached in England and tries to place Margaret DRABBLE in a perspective amongst contemporary women writers. Then follows (in Chapters III to XII) a detailed study, novel by novel, of the female characters of Margaret DRABBLE. A complete resume of each book would have taken too much space, while the windings and sinuos ities of the stories are either sufficiently known or apt to be deduced from the references made in the text. Empha sis, therefore, has been placed on those salient passages pertinent to our study. The conclusions (Chapter XIII) are offered as a syn thesis of our reading and as a personal interpretation of Margaret DRABBLE' s message. They formulate what we con sider to be her views oh the women question, while making allowance for parallel or complementary issues. A judgement of Margaret DRABBLE as a feminist closes our study. A selected bibliography is added.