Irregular migration and the challenge of the European Union: A case study of migrants from Libya to Italy
Düzensiz göç ve Avrupa Birliği'nin göçle imtihanı: Libya'dan İtalya'ya giden göçmenler üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 670340
  2. Yazar: NGO MAKENDİ BASSONOG BABETTE
  3. Danışmanlar: DR. NESLİŞAH LEMAN BAŞARAN LOTZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, özellikle İtalya'ya ve diğer Afrika ülkelerine odaklanılarak, Afrikalı göçmenler tarafından İtalya'nın göç için hedef ülke olarak mı yoksa diğer Avrupa ülkelerine geçiş ülkesi olarak mı görüldüğü araştırılıyor. Ayrıca Afrikalı göçmenleri Libya-İtalya rotasından Avrupa'ya geçmeye iten nedenler incelenerek Libya-İtalya rotasını kullanan kaçakçılığı mekanizmaları belirlenmeye çalışılıyor. Bu çalışmanın dayandığı teorik çerçeve, diğer ülkelere göçü etkileyen itici ve çekici faktörlerdir. Ayrıca, bu çalışma nitel bir araştırma olarak tasarlanmış ve bu araştırma için seçilen 20 görüşmeci ile video konferans yoluyla yapılandırılmış yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Çalışma, İtalya'nın ağırlıklı olarak birçok Afrikalı göçmen tarafından aranan bir hedef ülke olarak görüldüğünü ve yalnızca Avrupa'nın diğer bölgelerine geçiş ülkesi olarak görülmediğini ortaya koyuyor. Bu çalışma aynı zamanda Afrikalıları Libya-İtalya yoluyla Avrupa'ya göç etmeye zorlayan ana motivasyonların aşırı yoksulluk ve Fas / Tunus rotası gibi Avrupa'ya giden diğer yolların kapatılması olduğunu da ortaya çıkarıyor. Çalışma ayrıca, Libya-İtalya rotasında göçün farklı aşamalarında bir kurumdan diğerine sürekli geçişler olduğu için, bu çeşitli aşamalarda yer alan farklı organların faaliyetlerinde yüksek derecede sinerji olduğunu keşfetmiştir. Son olarak, bu çalışmanın önerisi, Libya ve Avrupa hükümetlerinin, kişisel bağımsızlık ve yoksulluktan kurtulma ortak hedefi doğrultusunda göçmenleri veya mültecileri karşılayan mekanizmaları kolaylaştırması gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
This study focused on Italy in particular, as well as other African nations and investigated if Italy was considered a target country for migration or considered a transit country into other European countries by African migrants. It also examined the reasons that influenced African migrants to go through the Libya-Italian route into Europe and lastly, determined the human trafficking mechanisms in the Libya-Italian route into Europe. The theoretical frameworks on which this study was predicated were the Push factors and the Pull factors that influenced migration to other nations. Furthermore, this study was designed as a qualitative research and employed structured face-to-face interviews that were mediated through Skype video calls to collect responses from the 20 interviewees selected for this research. The study discovered that Italy is predominantly viewed as a sought after destination country by many African migrants and not merely a transit nation into other parts of Europe. This study also discovered that the major motivations that compelled Africans to migrate into Europe via the Libya-Italy route are extreme poverty, and the closure of the other routes into Europe, such as the Morocco/Tunisia route. Lastly, the study also discovered that there exists high degree of synergy in the activities of the various bodies involved in the various stages of travel in the Libya-Italy route, as there existed seamless transition from one agency to another in the different stages of migrant's journey to Europe via this Libya/Italy route. On a final note, this study's recommendation among many others is that the governments of Libya and Europe should facilitate mechanisms that welcome migrants or refugees in line with the common objective of allowing personal independence and freedom from poverty.