Capital flows to emerging markets; Turkish currency crisis
Gelişmekte olan ülkeler sermaye akımları; Türkiye döviz krizi
- Tez No: 670371
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKBALIK, PROF. DR. NİYAZİ BERK, DOÇ. DR. HAKKI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada finansal krizlerin tanımı yapılmış, döviz krizleri ve bankacılık krizleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Döviz krizlerini açıklayan üç model üzerinde durulmuştur. Tarihte yaşanmış finansal krizlerin etkisi en fazla olanları tüm yönleriyle araştırılmış ve sermaye akımlarının bu krizler içerisindeki önemi incelenmiştir. Türkiye'de yaşanmış finansal krizler irdelenmiş, özellikle 2018 yılındaki krizin nedenleri üzerinde durulmuştur.Son bölümde ise, sermaye hareketleri ile reel döviz kuru arasındaki ilişki, Türkiye'ye ait 2008-2018 yılları arasındaki veriler kullanılarak analiz edilmiştir. ARDL sınır testinin modeli çerçevesinde değişkenlerin uzun dönem ve kısa dönem parametreleri tahminleri yapılmış, sermaye akımları ve reel efektif döviz kuru arasında uzun dönemli anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Granger nedensellik testleri ile net sermaye akımlarından reel efektif döviz kuruna doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, financial crises are defined, currency crises and banking crises are examined in detail. Three models that explain currency crises are emphasized. The most influential financial crises in history have been investigated in all aspects and the importance of capital flows in these crises has been examined. It also examined the financial crisis which took place in Turkey, in particular the causes of the crisis experienced in 2018 were examined. In the last chapter, the relationship between real exchange rate and capital movements were analyzed using data from the years of 2008-2018 in Turkey. Within the framework of the ARDL boundary test model, the long-term and short-term parameters of the variables are estimated and it is concluded that there is a significant and positive long-term relationship between capital flows and the real effective exchange rate. Granger causality tests are used and one-way causality relationship from net capital flows to real effective exchange rate has been determined.