İnternet yayıncılığı çerçevesinde görsel-işitsel medya hizmetleri direktifi ve Türkiye'deki uygulanması
Audiovisual media services directive within the framework of internet broadcasting and its implementation in Turkey
  1. Tez No: 670370
  2. Yazar: EFSUN ALİMOĞLU ALGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE IŞINSU ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Hızla gelişerek yaygınlaşan internetin görsel-işitsel medya hizmetlerinin sunulması ve edinilmesinde yarattığı köklü değişimle bir süredir hayatlarımızda“Yeni Medya”olarak varlık gösteren medya hizmetlerine uygulanan Türk Mevzuatı da ihtiyaçlara cevap vermek için süregelen bir değişim içindedir. Medya ve görsel-işitsel hizmetlerin internet ekosistemine neredeyse tümüyle taşınmakta olduğu bu süreçte, başta AB Üyeleri olmak üzere pek çok devlet gibi Türkiye de bu hususun hukuki boyutuna ilişkin düzenlemeler yapmaktadır. Çalışmanın esas konusu olan görsel-işitsel hizmetler, dijitalleşmenin etkilerinin en yaygın şekilde görüldüğü alanlardan biridir. Bu değişimlerin getirdiği hukuki eksikliklerin ve uygulamadaki sorunların Türkiye'de Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Hizmetlerin İnternet Ortamından Sunulması Hakkında Yönetmelik'de hibrit bir yaklaşımla çözümlenmeye çalışıldığı görülmektedir. Bu çalışmada, mevzuat ve uygulamadaki mevcut sorunlar incelenmekte; ilgili Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Hizmetlerin İnternet Ortamından Sunulması Hakkında Yönetmelik'in hukuki eksiklikleri ve AB Direktifi ile uyumlaştırılması gereken kısımlarla, olası sorunlara çözüm önerileri ortaya konmaktadır. Bunların yanı sıra, Türkiye'de görsel-işitsel medya hizmetlerinin internet ortamından yayınlanması alanında yetkili otoritenin RTÜK olarak belirlenmiş olmasının; kurumsal kültür yapısı, kavramları yorumlama tercihleri ve mevzuatın hukuki zemininde örnek alınması gereken hukuki metinlere bakış açıları gibi nedenlerle uygulamada yol açabileceği sorunlar ve olası çözüm önerileri de sunulmaktadır. Çalışmanın özü, internet ortamında görsel-işitsel medya hizmetlerinin Türk Hukukundaki güncel durumu, AB Direktifi ile uyumu, sorunlar ve olası çözümler ile sınırlı olarak belirlenmiştir. Görsel-işitsel hizmetlerin internet ortamında düzenlenmesini içeren RTÜK Yönetmelik'i ve Yönetmelik'de atıflarla kapsama alınmış diğer kanunların ilgili hükümlerine çalışmada yer verilmekte olup, bunlar dışında kalan ve daha çok geleneksel medya hizmetlerini kapsayan Basın Kanunu gibi hukuki düzenlemeler ele alınmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish Legislation, which has been enforced on media services that have been introduced into our lives as“New Media”for a while, with the radical change created in the provision and acquisition of audio-visual media services to meet the needs of the Internet, is in an ongoing update process to meet the needs. In the process, where media and audio-visual services are almost completely transferred to the internet ecosystem, Turkey, like many states, especially EU Members, is also introducing adjustments for the legal dimension of this issue. The audio-visual services, the main topic of the study, are one of the fields that the effects of digitalization are highly visible. It can be seen that the implementation problems and legal shortcomings introduced by these changes are attempted to be resolved by the Regulation on Provision of Radio, Television, and Optional Services on the Internet in Turkey in a hybrid way. This study analyzes the current regulation and implementation problems, and puts forward the legal shortcomings of the Regulation on Provision of Radio, Television, and Optional Services on the Internet and the parts to be harmonized with the EU Directive, and recommends solutions to possible problems. In addition, in this study, the implementation problems that are posed by the identification of RTÜK as the competent authority for the provision of audio-visual services on the Internet, and the possible solutions are also put forward in terms of institutional culture structure, interpreting preferences of the concepts, and the point of view of the exemplary legal texts that need to serve as a legal basis for the legislation.