Uygulama test verisi oluşturma ve veri maskeleme
Application test data creation and data masking
  1. Tez No: 670379
  2. Yazar: FATİH ENES EKREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yazılım uygulamalarında test verisinin yönetilmesi, test sürecinin önemli alt başlıklarından bir tanesidir. Test verisinin hazırlanması ciddi bir çaba gerektirmekte ve bundan dolayı test süreçlerinde büyük zaman kayıpları meydana gelebilmektedir. Test verisinin oluşturulması ve aktarılmasında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Kişisel verinin bilişim sistemleri üzerinden kullanımı, kamu ve özel sektör fark etmeksizin çok yaygındır. Bu şekilde veri kullanımının sağladığı bazı avantajlar ve kolaylıklar olmasına karşın, bu durum veri güvenliği riskinin artmasına da neden olabilmektedir. Kuruluşların birçoğu veri güvenliği maliyetlerini minimize etmek, verisini korumak için veri maskeleme kullanımını tercih etmektedir. Bu tez çalışmasında, canlı ortam veri tabanındaki verinin uygun veri maskeleme yöntemi ve maskeleme teknikleriyle maskelenerek test ortam veri tabanında oluşturulması hedeflenmiştir. Ayrıca maskeleme işleminde performansın nasıl arttırılabileceği yani zamansal maliyetinin nasıl azaltılabileceği konusunda örnek bir karşılaştırma yapılmıştır. Çalışmada materyal olarak, canlı ortam veri tabanına benzer şekilde oluşturulmuş örnek veri seti kullanılmıştır. Çalışma içeriğine uygun belirlenen veri maskeleme uygulamasını örnek veri seti üzerinde kullanabilmek için veri maskeleme yöntemi ve teknikleri belirlenmiştir. Seçilen veri maskeleme uygulaması, statik veri maskeleme yöntemi ve maskeleme teknikleriyle oluşturulan veri setine uygulanmış ve sonrasında maskelenmiş veri, test ortam veri tabanına aktarılmıştır. Uygulanan veri maskeleme teknikleri ayrı başlıklar altında, örnek veri seti ve maskelenmiş veri seti olarak karşılaştırılmıştır. Maskeleme ve maskelenmiş verinin aktarımı işlemi ilk olarak çoklu iş parçacıklarıyla yani birbirinden bağımsız ve paralel çalıştırma olarak yapılmış, daha sonra bu işlem tekli iş parçacığıyla yani paralel çalıştırma olmadan tekrardan yapılmıştır. Çoklu iş parçacıklarıyla paralel olarak yapılan veri maskeleme ve maskelenmiş verinin aktarım işleminin, tekli iş parçacığıyla paralel çalıştırma olmadan yapılan maskeleme ve maskelenmiş verinin aktarım işlemine göre %32 oranında zamansal performansı arttırdığı yani %32 oranında zaman tasarrufu sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Managing test data in software applications is one of the important subtitles of the testing process. The preparation of test data requires a serious effort and therefore a great amount of time can be lost in test processes. There are points to be considered in the creation and transfer of test data. The use of personal data through information systems is very common, regardless of the public and private sector. Although there are some advantages and conveniences provided by data usage in this way, this may increase the risk of data security. Many organizations prefer to use data masking to minimize data security costs and protect their data. In this thesis, it is aimed to create the data in the live environment database in the test environment database by masking it with appropriate data masking method and masking techniques. In addition, an exemplary comparison has been made on how the performance can be increased in the masking process, that is, how the time cost can be reduced. As a material in the study, a sample data set created similar to a living environment database was used. Data masking method and techniques have been determined in order to use the data masking application determined in accordance with the study content on the sample data set. The selected data masking application was applied to the data set created with the static data masking method and masking techniques, and then the masked data was transferred to the test environment database. Applied data masking techniques were compared under separate headings, as sample data set and masked data set. The masking and the transfer of masked data were first performed with multiple threads, independent and parallel operation, then this process was repeated with a single thread without parallel operation. It has been observed that data masking and transfer of masked data performed in parallel with multiple threads increase the temporal performance by 32% compared to the transfer process of masking and masked data without parallel operation with a single thread, in other words, it saves time by 32%.