Conversion of radioactive and chemical energy to electrical energy
Radyoaktif ve kimyasal enerjilerin elektrik enerjisine dönüştürülmesi
  1. Tez No: 670382
  2. Yazar: SEDA ÖZKEÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezde, iki tür pil çalışılmıştır. Birincisi Alüminyum hava pili diğeri ise nükleer pildir. İlk çalışmada aktif karbon (AC), mangan dioksit (MnO2) ve diğer katkı maddeleri ile kaplı grafit ve pul pul grafit levhaların metal hava pilleri için umut verici bir katot olduğunu gösterdik. Çeşitli düşük maliyetli, çevre dostu hava katotları üretildi ve performansları, ZnO inhibitörü, 6M NaOH ve uygun maliyetli bir su tutucu eklenerek jelleştirilen elektrolit ile Al hava pilleri yapılarak test edildi. Deneysel sonuçlar, bu yeni Al hava pilinin iyi bir deşarj performansına sahip olduğunu göstermektedir. Diğer çalışmada, Strontium 90 (Sr90) tarafından çalıştırılan nükleer mikro pilin yapımını ve analizini sunuyoruz. Tasarımımız, bir kapasitörün plakaları üzerindeki yük birikimine ve plakalar arasında dielektrik malzemelerin polarizasyonuna dayanmaktadır. Yapıda, bir plaka olarak ince film grafen ile sarılmış silindirik ampulde 100 mCi etkinliğine sahip sıvı Sr90 ve kapasitörün diğer plakası olarak Mangan dioksit (MnO2) kullandık. Sr90'ın yüksek enerjili beta parçacıkları iyonlaşma üretmek için grafene nüfuz eder ve ardından elektronlar grafenden dielektrik malzemeye geçer. Dielektrik malzeme içindeki elektronlar, dipollerin polarizasyonuna neden olur. Sonuç olarak, izotoptan gelen radyasyon harici bir akım üretir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two types of batteries have been studied. The first is aluminum (Al) air battery and the other is nuclear battery. We have demonstrated that graphite and exfoliated graphite sheets coated with activated carbon (AC), manganese dioxide (MnO2) and other additives are a promising cathode for metal air batteries. Several low-cost, environmentally-friendly air cathodes are fabricated and their performances are tested by constructing Al air batteries whose electrolyte 6M NaOH, including ZnO inhibitor, is gelled by adding a cost-effective water retainer. The experimental results show that this new Al air battery has a good discharge performance. In the other study, we present construction and analysis of nuclear micro battery driven by Strontium 90 (Sr90). Our design is based on charge deposition on the plates of a capacitor and polarization of dielectric materials between the plates. In the construction, we have used liquid Sr90 with activity 100 mCi in cylindrical ampoule coiled up by thin film graphene as one plate and Manganese dioxide (MnO2) as other plate of the capacitor. The high energetic beta particles from the Sr90 penetrate to graphene to produce ionization and then electrons are removed from graphene to dielectric material. Electrons inside the dielectric material cause polarization of dipoles. Consequently, the radiation from the isotope produces an external current.