Bitkisel atık yağlar ve atık gazete kağıdı liflerinin atık polipropilen kompozitlerinde değerlendirilmesi
Evaluation of vegetable waste oils and waste newsprintfibers in waste polypropylene composites
  1. Tez No: 670385
  2. Yazar: MEVLÜT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH PEŞMAN, DOÇ. DR. SEVDA BORAN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada lignoselülozik dolgu maddesi olarak atık gazete kâğıdı, bitkisel atık yağlar kullanılmış, polimer olarak da atık polipropilen (rPP) kullanılmıştır. Atık gazete kâğıdı öğütülüp ve yaklaşık 24 saat boyunca 60˚C˚' de kurutma fırınında bekletildikten sonra hassas terazide belirli oranlarda atık polipropilen ile karıştırıldıktan sonra tartılarak kompozit malzeme üretilmek üzere bu hazırlanan karışımlar ısıl işlem görmesi için 170,175,180,185° C° ısı kademelerinde ayarlanmış olan ekstrüzyon makinasına konulmuştur. Ekstrüzyon yöntemiyle üretilen odun-plastik kompozitlerin (OPK) performans özellikleri belirlenmiştir. Üretilen levhaların performansları mekanik ve termal özellikleri belirlenerek değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında; Tümüyle atık olan bileşenlerin kompozit üretiminde kullanılabilir olduğu ve vakslar gibi atık bitkisel yağların kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, waste newspaper, vegetable waste oils and waste polypropylene (rPP) as a polymer were used as lignocellulosic filler. The Waste newsprint paper is grinded and kept in a drying oven at 60 ° C for about 24 hours, then mixed with waste polypropylene in certain proportions on a precision scale and weighed to produced composite material, these prepared mixtures are sent to the extrusion machine set at 170, 175, 180, 185 ° C temperature levels for heat treatment, has been put. Performance characteristics of wood-plastic composites (OPK) produced by extrusion method were determined. The performances of the produced plates were evaluated by determining their mechanical and thermal properties. In the light of the results obtained; Of all waste components can be used in composite production It was concluded that waste vegetable oils such as waxes could be used.