Geoteknik yazılımların zamana bağlı gelişimi ve kullanımı
Time-depending development and use of geotechnical software
- Tez No: 670409
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ARSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bugüne kadar geoteknik alanında çok sayıda yazılım üretilmiş olup bu yazılımlardan önemli bir kısmı internet üzerinden kullanıcıların kullanımına sunulmuştur. Geliştirilen yazılımların birçoğu bir sebeple kendini güncel tutamayarak gelişen teknolojiye uyum sağlayamamış ve sektörel ihtiyaçlara cevap veremez hale gelmiştir. Buna bağlı olarak da bu yazılımlar günümüz şartlarında kullanılamaz veya kullanılması tercih edilmez duruma gelmiştir. Bu çalışma kapsamında, geoteknik yazılım serüvenine en başından veya çok daha sonralardan katılıp da günümüz teknoloji ve yönetmeliklerine ayak uydurabilmiş ve buna bağlı olarak kullanıcı kitlesini gün geçtikçe arttırmış geoteknik yazılımlara odaklanarak, geçen zaman içerisinde geoteknik yazılımların gelişimi veya diğer bir deyişle evrimi incelenmiştir. Aradan geçen süre içerisinde kullanılamaz ve tercih edilmez hale gelen geoteknik yazılımlara da yer verilerek bir derleme çalışması yapılmıştır. İlaveten, geoteknik alanında üretilmiş veya geliştirilmiş yazılımların geçmişten bugüne izlediği yol ve günümüzde popüler hale gelerek en çok tercih edilen geoteknik yazılımların kullanıcı kitleleri ele alınarak bazı çıkarımlar yapılmıştır. Çalışmada kullanılan ham veriler ise sanal dünyada faaliyet gösteren ve ilgili yazılımın resmî web sitesinin ziyaret trafiğini zamana bağlı olarak değişen pek çok parametreyi dikkate alarak izleyen veri işleme şirketleri üzerinden elde edilmiş ve bu ham veriler analiz edilerek çalışma kapsamında kullanılabilir işlenmiş verilere dönüştürülmüştür. Öncelikli olarak günümüz geoteknik mühendislik faaliyetlerinde en çok tercih edilen seçilmiş bazı yazılımlarına ait veriler bir araya getirilerek veri havuzu oluşturulmuştur. Daha sonra veri havuzundaki ham verilerin, analizi yapılan seçilmiş yazılımların kullanıcıların yaş ortalamalarına, kullanıcı cinsiyetine ve diğer bazı parametrelere göre değişen web kullanım oranı gibi bilgiler elde edilerek sunulmuş ve ulaşılan sonuçlar tartışılmıştır. Çalışma sonunda ise elde edilen tüm sonuçlar yorumlanarak geoteknik yazılımların zamana bağlı kullanımı irdelenerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the use of technology in the world getting easier and widespread, the use of Geotechnical Software in the sector is becoming widespread. With the product and / or project produced supported by geotechnical software, the available resources are used more efficient, solutions are provided faster, and many economic advantages are obtained. Geotechnics, which are compatible with the construction sector, and which is one of the sectors where the economy stands out, has become more integrated gradually with software and technology together. It is much more difficult and more inconvenient to introduce a virtual product in real. Since computer programs are also virtual products, marketing strategies are expected to be done through the virtual environments. Because of that, most of the marketing tools that support the product such as preview products, screenshots, usage videos of the products are virtual as well. Consumption is very fast in the digital world. Therefore, virtual products are expected to be responded by researches as soon as people adopt that need, and be in a shorter time than real products. Considering that the marketing of virtual products is done through the official website, which is the most prominent tool for it, some inferences have been made by compiling geotechnical software with the data obtained from official websites and virtual intelligence companies on the web. The popularity of the software and geotechnical categories was defined through interpreting the results. These analyzes and data has been interpreted based on the demographic, geographic, behavioral and technological analyzes created by the leading data mining, virtual intelligence, marketing and artificial intelligence companies on the official websites and pages using by program producers in the sales and marketing of their programs.