The effect of fasl on M1, M2A, and M2C polarization of primary human macrophages
Fasl uyarımının primer insan makrofajlarının M1, M2A, ve M2C polarizasyonuna etkisi
- Tez No: 670412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyoloji, Allergy and Immunology, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Vücudun ilk savunma hattı olan makrofajlar enflamasyonda merkezi bir rol oynar. Makrofajlar plastisite yeteneği sayesinde uygun sinyallerle klasik olarak aktive edilmiş (M1) veya alternatif olarak aktive edilmiş (M2) fenotiplerine polarize olabilirler. M1 makrofajlar tümörler ve patojenlere karşı pro-enflamatuar yanıt oluşturulmasından sorumluyken, M2 makrofajlar doku yenilenmesi ve anjiyogenez gibi anti-enflamatuar yanıt oluştururlar. Bir ölüm reseptörü olan Fas, TNF reseptörleri ailesinin bir üyesidir. Fas ligandı, Fas reseptörüne bağlandığında hem apoptozu hem de sağkalım mekanizmalarını başlatabilir. Önceki çalışmalar, Fas/FasL etkileşiminin makrofajarda hücre ölümüne sebep olmaktansa sağkalım mekanizmalarını tetikleyerek pro-enflamatuar faktörlerin ekspresyonunu arttırdığını göstermektedir. Ancak literatürde Fas aktivasyonunun insan primer makrofajlarının farklı polarizasyon durumlara etkisini araştıran kapsamlı bir çalışma bulunmamaktadır. Fas ligandının primer insan makrofaj polarizasyonuna etkisini araştırmak için primer insan makrofajları çözünebilir Fas ligand varlığı veya yokluğunda M1, M2a ve M2c fenotiplerine polarize edildi. FasL uyarımının makrofaj fenotipine etkisi qPCR ve akış sitometrisi ile analiz edildi. Sonuç olarak, FasL uyarımının polarize olmamış makrofajlarda bir yanıta sebep olmadığını gösterdi. M1 makrofajlarında Fas ligand uyarımı proenflamatuar belirteç ekspresyonunu mRNA düzeyinde arttırdı ancak protein veya sitokin üretiminde anlamlı bir değişime yol açmadı. İlaveten, Fas ligand uyarımı M2a fenotipine polarize olan makrofajlarda, M2a yüzey belirteci olan CD206 ekspresyonunu protein düzeyinde anlamlı bir biçimde azalttı. Son olarak M2c polarizasyonu FasL uyarımından etkilenmedi. Bulgularımız, kanser gibi enflamatuar hastalıklarda ifadesi artan FasL'ının primer insan makrofaj polarizasyonuna fonksiyonel bir etkisinin olmadığı yönündedir.
Özet (Çeviri)
Macrophages, the body's first line of defense, play a pivotal role in inflammation. With the plasticity ability, macrophages can be polarized into classically-activated (M1) or alternatively-activated (M2) phenotypes with appropriate signals. While M1 macrophages are responsible for generating a pro-inflammatory response against pathogens or tumors, M2 macrophages induce the anti-inflammatory response such as tissue regeneration and angiogenesis. Death receptor Fas is a member of the TNF receptor superfamily. Binding of Fas Ligand (FasL) to its receptor Fas can initiate apoptosis or non-apoptotic mechanisms. Previous studies have shown that Fas/FasL interaction enhances the expression of pro-inflammatory factors by inducing non-apoptotic mechanisms rather than causing cell death in macrophages. However, there is no comprehensive study in the literature investigating the effect of Fas activation on human primary macrophage polarization. To investigate this effect primary human macrophages were polarized into M1, M2a, and M2c phenotypes in the presence or absence of soluble FasL. The effect of FasL stimulation on macrophage phenotype was analyzed by qPCR and flow cytometry. In conclusion, our results demonstrated that FasL stimulation did not alter M0 macrophage response. In M1 macrophages, while FasL stimulation increased the expression of proinflammatory markers at mRNA level, but not at protein level. FasL stimulation significantly reduced the expression of the M2a surface marker CD206 at protein level in M2a polarized macrophages. Finally, M2c polarization was not affected by FasL stimulation. Our findings suggest that FasL, whose expression increases in inflammatory diseases such as cancer, has no functional effect on primary human macrophage polarization.