China's public diplomacy strategy behind the belt and road initiative: How did China's image in Turkey's public opinion change after belt and road initiative
Çin'in Kuşak ve Yol Girişimi'nin arkasındaki kamu diplomasisi stratejisi: 'Çin' imajı, Kuşak ve Yol Girişimi sonrası Türkiye kamuoyunda nasıl şekilleniyor
  1. Tez No: 670411
  2. Yazar: TOLGA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez, Türkiye kamuoyunun Çin'e yönelik tutumunun ve Çin'e yönelik algısının, Kuşak ve Yol Girişimi eksinde gelişen kamu diplomasisi stratejisinden nasıl etkilendiğini incelemektedir. 50 yıl önce açlıkla pençeleşen Çin, bugün dünya ekonomisinin büyüme motoru konumunda. İnsanlık tarihinin en büyük koordineli altyapı yatırım projesi olan Bir Kuşak ve Bir Yol Girişimi, Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarını karadan ve denizden birbirine bağlayarak, önümüzdeki 10 yıl içinde dünyanın en büyük ekonomisi olması öngörülen Çin ile mesafeleri ortadan kaldıracak. Uluslararası arenada Çin'in bu yükselişini ve Kuşak ve Yol Girişimi'ni fırsat olarak görenlerin yanı sıra bir tehdit olarak görenler de bulunmakta. Çin hükümeti, dış politikasını daha pro-aktif bir yaklaşıma kaydırarak uluslararası ilişkilerde destek kazanmak amacıyla kamu diplomasisi faaliyetlerinde önemli stratejik dönüşümler yarattı. Kuşak ve Yol Girişimi her ne kadar ekonomi merkezli bir proje olsa da Çin tehdidi algısına karşı, Kuşak ve Yol Girişimi'nin arka planında işleyen kamu diplomasisi faaliyetlerini anlamak büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle araştırma, Kuşak ve Yol ekseninde ilerleyen Çin kamu diplomasi faaliyetlerinin ne derece etkili olduğunu tartışmaktadır. Buradan hareketle, Kuşak ve Yol içerisinde kritik bir konuma sahip olan Türkiye üzerinden yapılan ampirik araştırmalarla, Çin kamu diplomasi faaliyetlerinin ne derece etkili olduğu açıklanmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study investigates the question of how Turkish public opinion's attitude towards China and perception of China was affected by public diplomacy strategy developed by China in the context of The Belt and Road Initiative (BRI). Having struggled with starvation 50 years ago, China is today in the position of world economy's driving engine. The largest coordinated infrastructure initiative in civilization history, The BRI will connect Europe, Asia and Africa by sea and land, and eliminate distances with China, that is predicted to be the world's largest economy in the next 10 years. In the international arena, there are those who consider the increase of China and The BRI as an opportunity, as well as those who regard it as a threat. Chinese government has created important significant transformations in their public diplomacy activities in order to gain support in international relations by shifting its foreign policy to a more pro-active approach. Although The BRI is an economy-centred project, it is also of significant importance to understand the public diplomacy activities functioning in the background of The Belt and Road Initiative against the perception of China as a threat. Therefore, the research discusses how effective activities of China's public diplomacy are in the context of The BRI. Based on this, the study is an effort to explain how effective China's public diplomacy activities are through empirical researches conducted in the context of Turkey.