Kuantum entropileri ve Markov durumları
Quantum entropies and Markov states
  1. Tez No: 670413
  2. Yazar: ÖZGÜR KALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH VERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Üç parçalı bileşik sistemlerin entropileri ile ilgili bir eşitsizlik olan güçlü alt-toplanabilirlik (GaT) bağıntısı, pek çok entropik bağıntıyı da genellediğinden temel fizik alanında geniş uygulama alanlarına sahiptir. Öte yandan, bu bağıntıyı eşitlik haliyle sağlayan Markov durumları klasik ve kuantum bilişim kuramlarının en çarpıcı olgularından birisidir. Bilişim kuramlarının temelini oluşturan matematiksel ve fiziksel kavramların birleştirilmesi ve derlenmesi amacıyla yazılan bu tezin ilk aşamasında, klasik ve kuantum entropileri derinlemesine incelenmiştir. Ardından GaT bağıntısı farklı bakışları göz önünde bulundurularak dört ayrı yoldan ispatlanmış, bu bağıntının özel bir hali olan Markov durumları detaylıca araştırılmıştır. Son aşamada ise GaT bağıntısının kuantum bilişim kuramındaki uygulamaları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The strong subadditivity (SSa) relation, which is an inequality related to the entropy of composite systems that include three parts, has wide application areas in the field of fundamental physics as it also generalizes many entropic relations. On the other hand, Markov states that satisfy this equation as an equality are one of the most striking phenomena of classical and quantum information theories. In the first stage of this study written to combine and compile the mathematical and physical concepts that form the basis of information theories, classical and quantum entropies were examined in depth. Afterward, the SSa relation has been proved in four particular ways by taking into account different points of wiev and the Markov case, which is a special form of this relation, has been investigated in detail. In the last part, the applications of SSa relation in quantum are considered.