Derin kayma düzlemli heyelanın mühendislik jeolojisi ve önleme yöntemlerinin araştırılması
Engineering geology of landslide with the deep sliding plane and examining stabilization (prevention) methods to these kind of landslides
  1. Tez No: 670458
  2. Yazar: İSMAİL BİRİCİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Heyelan kavramı, genel olarak yamaçları oluşturan malzemenin yer çekiminin etkisiyle eğim yönünde yavaş veya hızlı hareketini ifade etmektedir. Birçok farklı nedenle oluşan heyelanlar ülkemizde de can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Heyelanlara karşı alınacak önlemlerle heyelan hareketinin sebep olacağı zararın ve can kayıplarının önüne geçilebilir ve gelişen teknoloji ile birlikte yeni tekniklerden yararlanılarak hızlı çözümler elde edilebilir. Bu tekniklerden biri de baret kazıklardır. Literatürde heyelan önleme yöntemlerinden fore kazıklar ile ilgili yapılmış çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Bunun yanında dikdörtgen kesitli bir kazık çeşidi olan baret kazıkların heyelan önleme projelerinde kullanımına yeni yeni başlanmıştır ve stabiliteye etkisiyle alakalı sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Yanal yüklü baret kazıklarının davranışını anlamak için daha fazla incelemeye gereksinim vardır. Şevlerde stabilite incelemesinde birçok farklı yaklaşım bulunmaktadır. Bu çalışma kapsamında gerçekleştirilen arazi çalışmaları, elde edilen sondaj ve laboratuvar verileri mühendislik jeolojisi açısından değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucu inceleme alanı zeminlerin ve kayaların mühendislik jeolojisi özellikleri belirlenerek jeolojik ve mühendislik jeolojisi kesitleri oluşturulmuş, heyelanının kayma yüzeyi (25-30 m) tespit edilmiştir. Sonlu elemanlar yöntemini esas alan“Plaxis”ve limit denge yöntemlerini kullanan“Slide”programları yardımı ile İzmir ili, Çiğli İlçesi Evka-5 Semti Atatürk Mahallesi içerisinde gözlenen heyelan hareketinin önlenmesine yönelik planlanan baret kazık sistemi incelenmiş ve sistem yeniden modellenerek fore kazıklı sisteme göre maliyet, uygulama ve teknik açıdan karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of landslide refers to the slow or rapid movement of the material that forming the slopes in the direction of declination with the effect of gravity. Landslides caused by many different reasons also cause loss of life and property in our country. With the measures to be taken against landslides, the damage and loss of life caused by the landslide movement can be prevented and fast solutions can be obtained by using new techniques with the developing technology. One of these techniques is barette pile. There are many studies in the literature about bored pile, which is one of the landslide prevention methods. Besides the use of barette piles, rectangular pile, has just started to be used in landslide prevention projects and there is a limited number of studies on slope stability. More investigation is needed to understand the behavior of laterally loaded barette piles. There are many different approaches in the stability analysis of slopes. The field studies performed within the scope of this study, drilling and laboratory data obtained were evaluated in terms of engineering geology. As a result of the evaluations, the engineering geology properties of the soils and rocks in the study area were determined, geological and engineering geology sections were drawn, and the sliding surface (25-30 m) of the landslide was determined. With the help of“Plaxis”based on finite element method and“Slide”programs using limit equilibrium methods, the barette pile system that planned to prevent the landslide movement observed in İzmir Province, Çiğli, Evka-5 District Atatürk neighborhood was examined and the barette piled system was re-modeled. A comparison was made in terms of cost, application and technique between barette piles and bored piles.