Traktörlerde kullanılmak üzere hızlı bir soğutucu tasarımı ve geliştirilmesi
A fast cooler desing and development for use in tractors
  1. Tez No: 670457
  2. Yazar: OĞUZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS CESUR, PROF. DR. HAKAN SERHAD SOYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İki farklı yüzey arasında ortaya çıkan ısı farkı ve uç noktalarında meydana gelen akım sayesinde, ön yüzey ısınırken arka yüzeyi soğuyan sistemlere termoelektrik malzemeler denir. Son yüzyıllarda termoelektrik teknolojisinin tahmin edilenden daha fazla gelişmesi ve ortaya çıkacak sistem maliyetlerinin düşürülmesi sayesinde kullanım kolaylığı sağlanarak hem de uygulamaların alanları geliştirilmiştir. Termoelektrik modüller, karmaşık olmayan yapıya sahip olup kullanımı kolay sistemlerdir. Bu sistem yapılarının karmaşık olmaması ve üst bölgesinden gecen gerilim sayesinde uygulanabilirliği daha kolay olmaktadır. Traktörlerin ve iş makinalarının çalışma koşulları göz önüne alındığında, araçlarda içme suyunu soğutabilecek bir üniteye ihtiyaç duyulduğu için bu çalışma yapılmış ve prototip cihaz üretilmiştir. Bu sebepten dolayı termoelektrik modüller kullanarak 12V ile çakmaklıktan çalıştırılabilecek portatif, yenilikçi ve hızlı bir soğutucu tasarımı üzerine çalışılmıştır. İçme suyu sıcaklık değeri TSE standartları tarafından belirlenmiş olup, tasarımı yapılan cihaz da kullanılan termoelektrik soğutucu modüller sayesinde istenilen suyun sıcaklık değerine ulaşıncaya kadar kısa bir sürede soğutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Thermoelectric materials can heat up on one side and cool down on the other by the current occurring the points due to the difference in temperature between two different surfaces. In years, thermoelectric technology has progressed dramatically and system costs have been reduced drastically, resulting in improved ease of use and further application. Thermoelectric materials are easy to use and uncomplicated systems. The system does not have a inextricable structure and it is easier to apply the voltage passing through the top. In this application, considering operating conditions of tractors and construction machines, a unit is needed for cooling the water in the vehicles. Therefore, we have been worked on portable, innovative and fast cooler design that can be operated from a cigarette lighter with 12V using thermoelectric modules. The water determined by TSE standards has been cooled in a short time to the desired temperature value thermoelectric cooler modules used in the designed device.