The role of cultural institutions as a stakeholder in cultural planning: Examples of Sinopale and Sinop Sustainable Development Association
Kültürel planlamada kültür kurumlarının bir paydaş olarak yeri: Sinopale ve Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği örnekleri
  1. Tez No: 670467
  2. Yazar: CANSU KIRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GÖKÇE OKANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Kültür Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Küreselleşmeyle birlikte yaşanan değişimler kültürü pek çok alanda değerli bir kaynak ve araç haline getirmiştir. Bu durumun kent planlama alanındaki yansıması“kültürel planlama”dır. Başarılı, uzun erimli ve halk tarafından benimsenen bir planlama çalışması için doğru paydaşlarla çalışmak kritik önem taşımaktadır. Çalışmada“Kültür kurumları, kültürel planlamada yerel yönetimlerin etkili bir paydaşı mıdır?”konusunu sorgulamaktayım. Bu sorgulamayı Sinop kentinde, eylem araştırması yöntemiyle kültürel çalışmalar yürüten, benim de bir eylem araştırmacısı olarak yer aldığım Sinopale, Uluslararası Sinop Bienali ve Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği üzerinden yapmaktayım. İlk bölümde incelememe kültürel planlamaya temel oluşturan nedenler, kültürel planlamanın çeşitleri ve önemli noktalarıyla başladım. Ardından paydaş teorisini ve kültürel planlamanın paydaşlarını inceledim. İkinci bölümde küçük ölçekli bir kent olan Sinop'un kültürel altyapısını ve bu alanı güçlendirmek üzere çalışmalar yürüten paydaşları inceledim. Üçüncü bölümde eylem araştırmasının gelişimini inceledim ve kentsel ölçekteki kullanımlarından örnekler verdim. Bu bölümün devamında Sinopale ve Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği'nin genel yapısını ve kültürel planlama alanında yaptıkları çalışmaları inceledim. Yapılan çalışmaların kültürel planlamanın unsurlarını destekler nitelikte olduğunu gördüm. Çalışmaların yerel yönetimin planının dışında değil, aksine plan dahilinde yapılmasıyla; bu kurumların sahip oldukları birikimin ve potansiyelin, yerel yönetimin kaynakları ile birleştirerek daha büyük ölçekli, çeşitli, uzun erimli ve verimli çalışmalar gerçekleştirilebileceğini düşünüyorum.
Özet (Çeviri)
Culture has become a valuable source and a tool in many fields because of the changes experienced as a result of globalisation.“The cultural planning”is the reflection of this situation in the field of city planning. It is crucial to work with the right stakeholders for a successful, long-term and publicly adopted planning effort. I inquired about the subject“Are cultural institutions an effective stakeholder of local governments in cultural planning?”in the study. I make this inquiry thanks to Sinopale, International Sinop Biennial and Sinop Sustainable Development Association, which conducts cultural studies in the city of Sinop through action research methods and in which I am also an action researcher. I started my examinations with the reasons underlying cultural planning, the types and important elements of cultural planning in the first chapter. Then I analyse the stakeholder theory and the stakeholders of cultural planning. In the second chapter, I study the cultural infrastructure of Sinop, a small-scaled city, and the stakeholders working to strengthen this region. In the third chapter I examine the development of action research and present samples from its usage in the city scale. In the rest of the third chapter, I have analysed the general structure of Sinopale and Sinop Sustainable Development Association and their works in the field of cultural planning. I realized that the works performed support the elements of cultural planning. I am of the opinion that larger, diverse, long-term and productive studies can be carried out by combining the knowledge and potential of these institutions with the resources of the local government and by making the works not outside of the local government's plan, but within the plan.